PP/443-117-4-GK/04 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez oddział zagranicznej osoby prawnej na rzecz Spółki oraz możliwość zwrotu podatku naliczonego przy zakupach związanych z tymi czynnościami

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2004 r. Opolski Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-117-4-GK/04 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez oddział zagranicznej osoby prawnej na rzecz Spółki oraz możliwość zwrotu podatku naliczonego przy zakupach związanych z tymi czynnościami

Pytanie podatnika

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez Oddział zagranicznej osoby prawnej na rzecz Spółki oraz możliwość zwrotu podatku naliczonego przy zakupach związanych z tymi czynnościami

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 23 lipca 2004 r. Jednostka zwróciła się z do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

(...) - zwanej dalej "Spółką", jest holenderską firmą zajmującą się usługami związanymi z dostarczaniem personelu. Siedzibą Spółki jest Holandia. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Spółka prowadzi działalność w formie Oddziału zagranicznej osoby prawnej. W 2003 r. Spółka dokonała rejestracji dla celów podatku od towarów i usług poprzez swój oddział. Czynności wykonywane przez Oddział Spółki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej polegają głównie na wspomaganiu działalności Spółki oraz umożliwienie jej świadczenia usług dostarczania personelu na rzecz holenderskich kontrahentów. W szczególności Oddział w Polsce wykonuje czynności polegające na prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, selekcją odpowiednich kandydatów. Oddział przekazuje Spółce pozyskane informacje w postaci analiz, raportów i sprawozdań. Ponadto Oddział wykonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej inne czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie Oddział dokonuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakupów związanych z wykonywaniem czynności na rzecz Spółki jak i związanych z pozostałymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez Oddział na rzecz Spółki, oraz możliwości zwrotu podatku naliczonego przy zakupach związanych z tymi czynnościami. W opinii Oddziału czynności pomiędzy Oddziałem a Spółką nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zachowaniu jednoczesnego prawa do zwrotu podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż

stanowisko Jednostki zasługuje na aprobatę.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej "ustawą", podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka posiada osobowość prawną oraz wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 17 ust. 2 ustawy, który stanowi, iż działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem należy uznać, iż Spółka spełnia ustawową definicję "podatnika", co powoduje, iż winna wywiązywać się z wszystkich obowiązków nałożonych ustawą, jak również przysługują jej wszystkie przewidziane uprawnienia podatnika podatku od towarów i usług. Jak słusznie stwierdzono we wniosku począwszy od dnia 1 maja 2004 r. podatnikami podatku od towarów i u sług mogą być m.in. osoby prawne, nie mogą natomiast być nimi oddziały osób prawnych nie posiadające samodzielnej osobowości prawnej. Zatem jednostką zobowiązaną do rozliczenia podatku od towarów i usług w przedmiotowej sprawie jest Spółka, nie natomiast Oddział.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Z powyższego wynika, iż aby doszło do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie następujące przesłanki:

- świadczenie musi mieć charakter odpłatny,

- świadczenie musi być uznane za wykonane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

- świadczenie musi być wykonane na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

- świadczenie nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy.

W opinii tut. organu podatkowego o ile w przedstawionym stanie faktycznym zostaną spełnione warunki wymienione w pkt 1, 2 i 4, to niewątpliwie nie zostanie spełniony warunek wymieniony w pkt 3. Bowiem czynności wykonywane pomiędzy oddziałem osoby prawnej a "Spółką matką", nie są czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej, nawet w przypadku rozliczeń finansowych pomiędzy Spółką, a Oddziałem z tytułu wykonania tych czynności. Bowiem jak wywiedziono na wstępie czynności te są świadczone w ramach tej samej osoby prawnej. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie dojdzie do świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w przypadku gdy Spółka (również poprzez Oddział) będzie wykonywała usługi dostarczania personelu na rzecz podatników podatku od towarów i usług będzie czynności te będą podlegały opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 27 ust. 3 w związku z art. 27 ust. 4 pkt 5 ustawy. Zgodnie z powołanymi przepisami w przypadku gdy usługi, dostarczania (oddelegowania) personelu, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą m.in. świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. W opinii tut. organu podatkowego Spółka nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wykonywanymi czynnościami, bowiem czynności te podlegają opodatkowaniu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w przypadku gdyby czynności te były wykonywane na terytorium RP, przysługiwałoby prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami. Ponadto na podstawie art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. W związku z faktem, iż Spółka wykonuje zarówno czynności podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jak i świadczy usługi poza terytorium kraju powyższe przepisy będą miały zastosowanie w przedmiotowej sprawie. W tym miejscu należy zauważyć, iż Oddział winien być w posiadaniu dokumentów świadczących, iż poniesione wydatki dotyczą usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej poza terytorium RP. W szczególności dokumentami takimi winny być uwierzytelnione kopie faktur dokumentujących wykonanie usług przez Spółkę na rzecz kontrahentów. Dla wykazania związku pomiędzy poniesionymi wydatkami w Polsce a obrotem z tytułu usług uzyskanym w Holandii wskazane byłoby by Oddział posiadał również kopie zamówień kontrahentów lub innej dokumentacji handlowej.

Reasumując powyższe podatnikiem podatku od towarów i usług jest (...) z siedzibą w Holandii, ww. czynności wykonywane pomiędzy Spółką, a jej Oddziałem, nie są odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju w rozumieniu ustawy, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego ze świadczeniem usług poza terytorium RP na zasadach ogólnych. Spółce, po spełnieniu wymogów art. 87 ust. 4 pkt 2, przysługuje prawo zwrotu ewentualnej kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl