PP/443/-114/80918/05 - Obniżenie podatku należnego o naliczony przy nabyciu słodyczy przekazywanych klientom punktów usługowych podatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 sierpnia 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach PP/443/-114/80918/05 Obniżenie podatku należnego o naliczony przy nabyciu słodyczy przekazywanych klientom punktów usługowych podatnika.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2005 r., który wpłynął w dniu 2 czerwca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu słodyczy przekazywanych potencjalnym klientom punktów usługowych Podatnika oraz kwestia opodatkowania powyższego przekazania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik w celu zachęcenia potencjalnych klientów do zakupów w jego punktach usługowych, postanowił wystawić w szklanych pojemnikach słodycze, które będą przeznaczone wyłącznie dla klientów. Działanie to ma umilić czas klientom i pośrednio zachęcić do zakupów w sklepach podatnika.

Obecnie obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. poddaje opodatkowaniu w obrocie krajowym dwie podstawowe czynności: odpłatną dostawę towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Czynności te są względem siebie komplementarne, gdyż każde świadczenie wykonywane w obrocie krajowym w ramach działalności gospodarczej przez podatnika VAT jest albo dostawą towarów, albo odpłatnym świadczeniem usług. Definicja dostawy została zawarta w przepisie art. 7 ust. 1 ustawy VAT. Zgodnie z nią przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z pojęcia odpłatnej dostawy wyłączony został art. 7 ust. 3 zgodnie z którym, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. W opisanym przypadku Podatnik ma wątpliwości, czy będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów (słodyczy), które następnie zostaną przekazanie nieodpłatnie. Opodatkowaniu - jako czynność zrównana z odpłatną dostawą - podlega nieodpłatne przekazanie towarów. Czynność taka nie będzie jednak uznana za dostawę, jeśli przekazywane towary stanowią prezenty o małej wartości lub próbki. Ustawa definiuje zarówno pojęcie "prezent małej wartości", jak i pojęcie "próbka". Można ich zatem używać wyłącznie w tym znaczeniu. Próbkami i prezentami małej wartości będą tylko te towary, które mieszczą się w definicji ustawowej.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez Podatnika jednej osobie towary:

1)

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2)

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Nieodpłatne przekazanie słodyczy wystawionych w punktach usługowych Podatnika spełnia definicję "prezentu małej wartości" zawartą w art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeśli chodzi natomiast o kwestię obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie słodyczy to generalna zasada wynika z art. 86 ust. 1 który mówi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mimo jednak, że przekazanie tych towarów (słodyczy) nie stanowi czynności opodatkowanej to z art. 86 ust. 8 pkt 2 wynika, że Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary lub usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 z uwzględnieniem art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Natomiast z § 1 i § 2 art. 14b cytowanej ustawy wynika że, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl