PP/443-113/BB/04 - Odpady technologiczne nieużytkowe powstałe z materiałów powierzonych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Nysie PP/443-113/BB/04 Odpady technologiczne nieużytkowe powstałe z materiałów powierzonych.

"(...) Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535) przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Przepis art. 12 ust. 1 pkt 6 cyt. ustawy stanowi, iż przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.

W przedstawionym stanie faktycznym usługi wykonywane przez Podatnika na rzecz kontrahenta z Unii Europejskiej na materiałach będących własnością zleceniodawcy, stanowią usługę na ruchomym majątku rzeczowym. Usługi te polegają na przetworzeniu, dostosowaniu jakiegoś produktu, po to by nadać mu nową postać, zgodnie z zamówieniem zlecającego, który jest właścicielem tych rzeczy.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) cyt. ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 7 cyt. ustawy w przypadku usług, o którym mowa art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c) i d), świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy, unormowanie to stosuje się wówczas, gdy towary po wykonaniu ww. usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju (art. 28 ust. 8). W tym przypadku, polski podatnik nie zapłaci podatku VAT, nie wykaże też w deklaracji podatkowej obrotu z tytułu wykonania takiej usługi. Obowiązek rozliczenia podatku od wartości dodanej będzie więc spoczywał na usługobiorcy.

Ze względu na szczególny charakter transakcji wewnątrzwspólnotowych, należy zwrócić uwagę na kwestie związane z ich dokumentowaniem i ewidencjonowaniem. Przepisy nakładają bowiem na podatników szereg obowiązków związanych z dokumentowaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych. Obowiązek ten ciąży głównie na podatnikach, wykonujących czynności, które podlegają wyłączeniu z opodatkowania, a przywóz bądź wywóz towarów z tym związanych ma charakter tymczasowy. Dlatego też w przypadku przywozu towarów do Polski w celu wykonania na nich usług podatnicy - zgodnie z art. 109 ust. 9 ustawy o VAT - są obowiązani prowadzić ewidencję otrzymywanych towarów zawierającą w szczególności datę ich otrzymania, dane pozwalające na identyfikację towarów oraz datę wydania towaru po wykonaniu usługi przez podatnika.

Pozostałe po wykonaniu usługi ścinki, jeżeli są bezużyteczne i bezwartościowe stanowią odpady technologiczne nieużytkowe podlegające likwidacji. W związku z powyższym nie są one przedmiotem obrotu czyli czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdaniem tut. Organu podatkowego prawidłowym jest sporządzanie przez Podatnika dokumentu wewnętrznego uwzględniającego rozliczenie powierzonego materiału. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2005/7/9