PP/443-111/04 - Stawka podatku od towarów i usług na wykonywane usługi w zakresie projektowania technologicznego dla przemysłu transportowego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 sierpnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu PP/443-111/04 Stawka podatku od towarów i usług na wykonywane usługi w zakresie projektowania technologicznego dla przemysłu transportowego

Pytanie podatnika dotyczy stawki podatku VAT na wykonywane usługi w zakresie projektowania technologicznego dla przemysłu transportowego.

Działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na pytanie zawarte w piśmie z dnia 5 lipca 2004 roku w sprawie opodatkowania podatkiem VAT usług projektowania technologicznego wyjaśnia się co następuje.

Z pisma wynika, iż od dnia 1 lipca 2004 roku prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie projektowania technologicznego dla przemysłu transportowego - PKWiU 74.20.A. Wykonuje Pan usługi konstrukcyjne związane z konstruowaniem części samochodowych oraz form wtryskowych. Działalność ta polega głównie na wykonywaniu rysunków technicznych oraz modeli wirtualnych w systemach wspomagania projektowania. Twierdzi Pan, iż działalność jest wykonywana na terenie Polski dla kontrahentów ze Szwecji i Niemiec. Pytanie dotyczy stawki podatku VAT na wykonywane przez Pana usługi oraz możliwości wpisywania na fakturze dokumentującej w/w usługi adnotacji "nie dotyczy".

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl ogólnej zasady, zawartej w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania.

Od tej zasady są jednak wyjątki. W przypadku, gdy usługi, wymienione w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług (opodatkowania) jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 pkt 2 cytowanej ustawy).

W powołanym wyżej ust. 4 wymienione zostały miedzy innymi usługi architektoniczne i inżynierskie - PKWiU 74.2. Zatem o ile świadczy Pan usługi mieszczące się w PKWiU 74.2 na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty (oprócz RP), to usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Zobowiązanym do rozliczenia podatku jest usługobiorca mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty. Polski podatnik nie wykazuje podatku z tego tytułu ani w Polsce, ani w innym kraju Wspólnoty. Zasada ta nie dotyczy świadczenia przedmiotowych usług na rzecz kontrahentów wspólnotowych, którzy nie są podatnikami podatku od wartości dodanej. W tym przypadku zastosowanie znajdzie przepis art. 27 ust. 1 ustawy będący ogólną regułą opodatkowania usług podatkiem VAT.

Zgodnie z § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) do faktur stwierdzających świadczenie usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, stosuje się odpowiednio przepisy § 12 i § 14-26 oraz § 29 tego rozporządzenia.

Natomiast z § 12 ust. 15 cytowanego rozporządzenia wynika, iż w wystawianych fakturach zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem, należy zawrzeć adnotację, iż podatek rozlicza nabywca.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Pana w piśmie z dnia 5 lipca 2004 roku oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl