PP-443/10818/25/06 - Opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia usług w ramach kontraktu menedżerskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 lipca 2006 r. Urząd Skarbowy w Starogardzie Gdańskim PP-443/10818/25/06 Opodatkowanie podatkiem VAT świadczenia usług w ramach kontraktu menedżerskiego.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia otrzymanego na podstawie zawartego kontraktu menadżerskiego na zarządzanie przedsiębiorstwem.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik rozpoczął prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej w ramach której, poza wykonywaniem usług budowlanych, zawarł kontrakt menadżerski. W zawartej przez Podatnika umowie w § 15 pkt 3 wskazano, iż za skutki działań zarządcy wobec osób trzecich odpowiedzialność ponosi Spółka na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym. Jednocześnie Spółka planuje dokonać zmiany umowy w formie aneksu, w myśl której omawiany paragraf brzmiałby w sposób następujący: "Za skutki swoich działań wobec osób trzecich Zarządca ponosi odpowiedzialność do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia". Z tytułu usług budowlanych wykonywanych w ramach prowadzonej przez Podatnika działalności gospodarczej korzysta on ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami:

1.

Czy świadczone usługi w ramach zawartej umowy w aktualnym brzmieniu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2.

Czy po zmianie umowy i wprowadzeniu zapisu o odpowiedzialności wobec osób trzecich wykonywane czynności będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT?

Zdaniem Podatnika na skutek zawartych w umowie o zarządzaniu uregulowań co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia oraz wyraźnie określonej odpowiedzialności Spółki wobec osób trzecich, wykonywane czynności w ramach niniejszej umowy podlegają wyłączeniu z zakresu działania przepisów o podatku od towarów i usług.

Natomiast zmiana umowy, w wyniku której z tytułu wykonywania czynności zarządzania Podatnik ponosiłby odpowiedzialność wobec osób trzecich, ograniczoną do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, spowoduje spełnienie definicji podatnika podatku od towarów i usług, co pociągnie za sobą obowiązek wystawienia faktury VAT i naliczenia podatku w wysokości 22% wynagrodzenia, po przekroczeniu obrotów upoważniających do zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i własnego stanowiska w sprawie oraz w oparciu o przepisy prawa podatkowego tutejszy Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 15 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie natomiast do postanowień art. 15 ust. 3 ustawy czynnościami, których nie uznaje się za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą są czynności:

1.

z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

2.

z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Istotne zatem znaczenie ma treść zawartej umowy, gdyż w świetle powyższych przepisów podatnik wykonujący czynności w ramach takiej umowy przy spełnieniu wyżej wymienionych warunków nie jest uznawany za podatnika podatku od towarów i usług.

W katalogu przychodów wymienionych w art. 13 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), ustawodawca wskazał, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionych powyżej przepisów prawa wynika, że świadczenie usług w ramach kontraktu menadżerskiego, o którym mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy VAT w sytuacji, gdy z tytułu świadczenia ww. usług osoby fizyczne świadczące te usługi są związane ze zlecającym ich wykonanie więzami prawnymi co do:

*

warunków wykonywania usług,

*

wynagrodzenia,

*

odpowiedzialności zlecającego.

Jak wskazał Pan w piśmie, w zawartym przez Pana kontrakcie menadżerskim - umowa o zarządzaniu, został określony zarówno stosunek prawny pomiędzy stronami umowy w zakresie warunków wykonywania czynności, warunek istnienia więzów prawnych pomiędzy stronami w zakresie wynagrodzenia. Oba warunki zostały spełnione.

Jeżeli chodzi natomiast o element umowy dotyczący odpowiedzialności zlecającego za wykonanie tych czynności wobec osób trzecich, to zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym, Spółka ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich.

Biorąc pod uwagę stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz skierowane pytanie stwierdzić należy, że świadczenie przez Pana usług na podstawie zawartego kontraktu menadżerskiego, nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy VAT i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wobec wyłączenia zawartego art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy.

Natomiast w przypadku zmiany brzmienia § 15 pkt 3 niniejszego kontraktu menadżerskiego dotyczącego kwestii odszkodowawczej, poprzez wskazanie, iż "za skutki swoich działań wobec osób trzecich Zarządca ponosi odpowiedzialność do wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia". Tutejszy Organ podatkowy stwierdza, iż w takiej sytuacji nie zostaną spełnione przesłanki art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym świadczone przez Pana usługi w zakresie zarządzania będą traktowane jako samodzielnie wykonywana działalność gospodarcza, podlegająca opodatkowaniu stawka podatku w wysokości 22%, w sytuacji przekroczenia obrotów upoważniających podatnika do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl