PP/443-105-1/GW/04 - Sukcesja praw i obowiązków podatkowych w wyniku przekształcenia spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 października 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Opolu PP/443-105-1/GW/04 Sukcesja praw i obowiązków podatkowych w wyniku przekształcenia spółki.

"Zgodnie z art. 551 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze. zm.) spółki osobowe mogą być przekształcane w spółki kapitałowe. W myśl art. 552 tej ustawy spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla z rejestru spółkę przekształcaną (dzień przekształcenia). Stosownie do art. 553 § 1 i § 2 ustawy spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji i ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

W myśl natomiast art. 93a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki.

Zasadą w podatku od towarów i usług jest powiązanie prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego ściśle z osobą podatnika, co m.in. oznacza, że odliczenia tego w przypadkach wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług, jak i rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, dokonać może jedynie zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług. W odniesieniu do osób prawnych powstałych w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej ustawa Ordynacja podatkowa wprowadza jednak zasadę sukcesji uniwersalnej, polegającą na przejściu wszelkich przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków spółki przekształcanej na spółkę przekształconą. Oznacza to, że w procesie przekształcenia polegającym na zmianie formy prawnej prowadzonej działalności ze spółki jawnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nie dochodzi do rozwiązania, w rezultacie do likwidacji spółki przekształcanej, chociażby z tej przyczyny, że nie występują w przypadku takim okoliczności określone w art. 58 § 1, 67 i następnych Kodeksu spółek handlowych. Skoro spółka powstała w wyniku tego procesu wchodzi we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przekształconej, zatem przedmiotem sukcesji będzie także prawo do odliczenia podatku naliczonego, jakie przysługiwało spółce przekształcanej.

Reasumując, tutejszy organ stoi na stanowisku, że powstałej w wyniku przekształcenia spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługiwać będzie prawo do dokonywania odliczenia kwot podatku naliczonego wynikającego z umów leasingu zawartych przez spółkę osobową, przekształconą następnie w spółkę kapitałową zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych."

Opublikowano: S.Podat. 2005/5/21