PP/443-102/05 - Sprzedaż własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Wadowicach PP/443-102/05 Sprzedaż własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 27 września 2005 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego 28.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym postanowieniem Sądu Rejonowego w ... sygn. akt ... Wasza Gmina nabyła spadek po osobie fizycznej jako spadkobierca ustawowy. Przedmiotem spadku było m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie powyższe znajduje się w budynku wielomieszkaniowym wybudowanym w latach 70. ubiegłego wieku, wymaga remontu. Mieszkanie jest w chwili obecnej niezasiedlone, a Rada Miejska w ... wyraziła zgodę na jego sprzedaż w drodze przetargu. Spadkodawca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego nabył w dniu 22 września 1994 r. Zgodnie z waszym stanowiskiem sprzedaż ww. lokalu winna być zwolniona z podatku VAT, gdyż lokal nie będzie zasiedlony po raz pierwszy, a ponadto jest towarem używanym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie towarów ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. W myśl powyższego przepisu przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy traktować jako towar. Czynność sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego spełnia kryteria dostawy towarów - z punktu widzenia przedmiotu, do którego odnosi się prawo, tzn. do lokalu. Obrót tym prawem jest formą prawną rozporządzenia towarem. Sprzedaż przedstawionego w przedmiotowym piśmie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego przez gminę w drodze spadku, który był już wcześniej zamieszkały będzie korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W myśl bowiem art. 43 ust. 1 pkt 10 zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Tak więc stanowisko podatnika wyrażone w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe. Sprzedaż przedmiotowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, który już wcześniej był zasiedlony korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, nie była prowadzona kontrola podatkowa, ani też nie toczyło się postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl