PP/443/1/77/I/2006 - Odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na terytorium kraju do samochodów ciężarowych, który jest refakturowany w stawce 22% przez firmę duńską

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 maja 2006 r. Urząd Skarbowy w Jeleniej Górze PP/443/1/77/I/2006 Odliczanie podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na terytorium kraju do samochodów ciężarowych, który jest refakturowany w stawce 22% przez firmę duńską

Pytanie podatnika

Zapytanie dotyczy odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na terytorium kraju do samochodów ciężarowych, który jest refakturowany w stawce 22% przez firmę duńską.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w piśmie z dnia 26.04.2006 r. z datą wpływu 28.04.2006 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku z dnia 27.03.2006 r. (data wpływu 30.03.2006 r.), o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

- odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na terytorium kraju do samochodów ciężarowych, który jest refakturowany w stawce 22% przez firmę duńską, według stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.03.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który został następnie uzupełniony w dniu 28.04.2006 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny oraz stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę w opisywanej sprawie.

Podatnik (spółka X) świadczy usługi transportowe na rzecz firmy duńskiej Y. Dla potrzeb świadczonych usług spółka dokonuje na terytorium kraju zakupu paliwa na stacjach.... Przy zakupie, polski podatnik posługuje się kartami kredytowymi duńskiej firmy. Stacja paliw wystawia faktury VAT na rzecz firmy duńskiej i nalicza podatek od towarów i usług w wys. 22%. Następnie firma Y refakturuje koszty zakupu paliwa łącznie z naliczonym podatkiem od towarów i usług w stawce 22% na rzecz spółki X. Firma duńska nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto podatnik poinformował, iż do wniosku załącza fakturę VAT, którą wystawiła firma Y. Jednakże zarówno do wniosku z dnia 27.03.2006 r., jak i piśmie z dnia 26.04.2006 r. stanowiącym jego uzupełnienie, nie została dołączona żadna faktura.

Zdaniem wnioskodawcy spółce X przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa na terytorium kraju do samochodów ciężarowych, który jest refakturowany w stawce 22% przez firmę duńską.

Ocena prawna stanowiska pytającego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (ust. 1). Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (ust. 2).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż firma duńska refakturuje na rzecz spółki X koszty zakupu paliwa w Polsce.

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia "refakturowanie". Jednakże w praktyce należy przyjąć, iż celem refakturowania jest przeniesienie kosztów przez refakturującego na podmiot, który faktycznie z nich korzysta.

Jednocześnie należy wskazać, iż firma duńska nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zatem nie jest uprawniona do wystawiania faktur VAT.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 106 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) w związku z art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Natomiast w myśl art. 88 ust. 3a pkt 1a ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.

Wobec powyższego mając na uwadze, iż firma duńska niezarejestrowana do celów VAT na terenie Polski nie jest uprawniona do wystawiania faktur VAT i naliczania podatku od towarów i usług, spółce X nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem w opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego zaprezentowane przez wnioskodawcę stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu Ośrodek Zamiejscowy w Jeleniej Górze w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl