PP 443/1/17/2005 - Opodatkowanie zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 września 2005 r. Urząd Skarbowy w Trzebnicy PP 443/1/17/2005 Opodatkowanie zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej

Pytanie podatnika

Czy należy wystawiać faktury dokumentujące otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej i czy można zastosować stawkę 0%, mimo iż nie zostanie wniesione zabezpieczenie majątkowe?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy stwierdza, że stanowisko Podatnika - przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku wystawienia faktury VAT z tytułu otrzymania zaliczki na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej i zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20.06.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Trzebnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że jako podatnik podatku od towarów i usług, który jest zarejestrowany dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonuje Pan wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W czerwcu otrzymał Pan od jednego z kontrahentów - zarejestrowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w Hiszpanii - zaliczkę na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wnosi Pan zapytanie, czy w opisanej sytuacji należy wystawić fakturę VAT i zastosować stawkę 0%, nawet wówczas, gdy nie dokona Pan w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, tj. w kwocie podatku obliczonej według stawki 22%. Zdaniem Pana skutkiem zastosowania wskazanych we wniosku przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest:

- obowiązek wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zaliczki, w związku z czym powstanie obowiązek podatkowy w podatku VAT według stawki 0%,

- obowiązek wykazania zaliczki w deklaracji VAT-7 w poz. "wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów" oraz w informacji podsumowującej jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów,

- brak możliwości wliczenia zaliczki do obrotu uprawniającego do zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, z uwagi na brak zabezpieczenia majątkowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Trzebnicy oceniając stanowisko informuje, iż jest ono prawidłowe.

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

- eksport towarów;

- import towarów;

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 powołanej ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. W myśl ust. 2 przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest, m. in. podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4. Wyjątki od zasady ogólnej zostały zawarte w kolejnych przepisach. Według art. 20 ust. 2 w przypadku, gdy przed upływem terminu określonego w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej wystawienia. Natomiast art. 20 ust. 3 - w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. - odnosi się do sytuacji, gdy przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów otrzymano całość lub część ceny - wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Moment powstania obowiązku podatkowego określony jest tu jako moment wystawienia faktury.

Fakturę zaś wystawia się zgodnie z normą prawną zawartą w § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798). W myśl tego przepisu, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę należy wystawić nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Przepis ten nie wprowadza odmiennych zasad dokumentowania zaliczki w przypadku dostaw krajowych i wewnątrzwspólnotowych, co pozwala przyjąć, iż otrzymanie zaliczki na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej powinno być potwierdzone fakturą. Obowiązuje w tym zakresie powołany przepis.

Z powyższych uregulowań wywieść należy, iż w przypadku gdy przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów podatnik otrzymał od kontrahenta zagranicznego część lub całość ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie zaliczki. Nie ma przy tym znaczenia wysokość owej zaliczki, nowa regulacja dla powstania obowiązku podatkowego nie wymaga złożenia zabezpieczenia kwoty zwroty podatku.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o VAT stawka właściwa, którą należy zastosować w przedmiotowej sytuacji wynosi 0%.

Wobec faktu, iż otrzymanie zaliczki rodzi obowiązek podatkowy w podatku VAT, wartość zaliczki należy uwzględniać w deklaracjach VAT-7 oraz w kwartalnych informacjach podsumowujących VAT-UE.

Odnosząc się do kwestii możliwości zaliczenia zaliczki do obrotu uprawniającego do zwrotu w terminie 60 dni, tut. organ podatkowy podziela Pana opinię wyrażoną we wniosku.

Na podstawie art. 87 ust. 3 różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 (otrzymanie części należności z tytuły eksportu towarów) albo art. 20 ust. 3 (otrzymanie całości lub części ceny na poczet dostawy wewnątrzwspólnotowej), pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Zatem zgodnie ze znowelizowaną regulacją, złożenie zabezpieczenia nie ma znaczenia dla zadeklarowania obowiązku podatkowego, lecz jest istotne w przypadku zwrotu nadwyżki podatku naliczonego. Bowiem kwota uprawniająca do zwrotu bezpośredniego w terminie 60 dni może zostać podwyższona o 22% wartości otrzymanych zaliczek w dostawie wewnątrzwspólnotowej, jedynie po złożeniu stosownego zabezpieczenia.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawne przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku oraz w dniu wydania postanowienia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl