PP/443-1/07 - Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, innej niż budowlana lub przeznaczonej pod zabudowę, a zwolnienie z podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu PP/443-1/07 Sprzedaż nieruchomości niezabudowanej, innej niż budowlana lub przeznaczonej pod zabudowę, a zwolnienie z podatku od towarów i usług.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 grudnia 2006 r. (data wpływu 2 stycznia 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 lutego 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika, iż sprzedaż nieruchomości niezabudowanej innej niż budowlana lub przeznaczonej pod zabudowę jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Wnioskiem złożonym dnia 2 stycznia 2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 22 lutego 2007 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek Podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w lutym 2000 r. aktem notarialnym nabył Pan jako rolnik wraz z żoną, na zasadzie współwłasności, grunty rolne. Grunt ten został nabyty za prywatne środki i w stosunku do niego nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz ww. grunt nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W roku 2004 Urząd Gminy w X dokonał zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z gruntów ornych na tereny eksploatacji złóż o symbolu A 11PE tj.:

-

użytkowanie podstawowe: tereny eksploatacji kruszywa naturalnego,

-

użytkowanie dopuszczalne: obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej;

obsługujące funkcję podstawową, wykonane w sposób umożliwiający całkowity demontaż po zakończonym procesie eksploatacji.

Obecnie na części terenu prowadzi Pan działalność polegającą na wydobywaniu kruszywa naturalnego, od którego odprowadzane są należne podatki i opłaty do:

*

Ministerstwa Środowiska w Warszawie

*

Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu

*

Urzędu Gminy w X

*

Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu (podatek dochodowy, podatek od towarów i usług)

Zdaniem Podatnika sprzedaż nieruchomości, o której mowa wyżej, winna być zwolniona z podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko Podatnika w nim zawarte za prawidłowe.

Na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) tutejszy organ podatkowy informuje: Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez towary, w świetle ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 cytowanej ustawy). Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie w każdym przypadku pojawi się jednak faktyczne obciążenie podatkiem od towarów i usług. Aby odpłatna dostawa gruntu podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi być realizowana przez Podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem winna być nieruchomość gruntowa stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę (pozostałe dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi, leśnymi itp. nieprzeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę zwolnione są od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy).

Podatnikami (zakres podmiotowy) są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ww. ustawy). Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ww. ustawy). Z definicji zawartej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy wynika, że działalność gospodarcza dla celów VAT jest to przede wszystkim profesjonalny obrót gospodarczy, realizowany w sposób zorganizowany, a co za tym idzie ciągły, lecz również za działalność gospodarczą uznaje się czynności z zakresu działalności produkcyjnej, handlowej lub usługodawców wykonywane sporadycznie, a nawet jednorazowo - jednak jedynie wtedy, gdy okoliczności wykonania tych transakcji wskazują na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy. Na gruncie ustawy o VAT wykonywanie takich czynności należy uznać za działalność gospodarczą, a ww. podmiot za Podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ww. ustawy, co skutkuje opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, wykonywanych przez ten podmiot tych czynności. Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że działka niezabudowana, która będzie przedmiotem dostawy stanowi majątek osobisty Wnioskodawcy i zamierza dokonać jednorazowej sprzedaży. Przedmiotowa dostawa nastąpi jednorazowo i nic nie wskazuje na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. W świetle powyższego, jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży działki niezabudowanej innej niż budowlana lub przeznaczona pod zabudowę ze swojego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a przedmiotowa działka nie została nabyta tylko i wyłącznie w celu jej dalszej odsprzedaży, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalności gospodarczej. Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu postanowił jak na wstępie.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla Podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl