PP/443-1/06 - Prawo do rozliczenia przez spółkę cywilną podatku naliczonego wynikającego z zakupów dokonywanych przez wspólników w ramach indywidualnie prowadzonych działalności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Gostyniu PP/443-1/06 Prawo do rozliczenia przez spółkę cywilną podatku naliczonego wynikającego z zakupów dokonywanych przez wspólników w ramach indywidualnie prowadzonych działalności.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza wspólnie z innymi osobami fizycznymi prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze utworzyć spółkę cywilną. Jako wkłady do tworzonej spółki wspólnicy zamierzają wnieść swoje przedsiębiorstwa (własności i inne prawa majątkowe indywidualnie prowadzonych dotychczas działalności gospodarczych). Po wniesieniu przedsiębiorstw do spółki wspólnicy zaprzestaną prowadzenia indywidualnych działalności gospodarczych, natomiast spółka zostanie zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Podatnik nadmienił również, iż jednemu ze wspólników za okres prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej przysługuje prawo do nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, które również ma być przedmiotem wkładu do kapitału zakładowego spółki.

W związku z powyższym zwraca się on z zapytaniem, czy utworzona spółka, będąca w jego przekonaniu sukcesorem generalny w rozumieniu art. 93a § 2 w związku z art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, będzie miała prawo do rozliczenia podatku naliczonego wynikającego z zakupów dokonywanych przez wspólników w ramach indywidualnie prowadzonych działalności, który również wniesiony zostanie do spółki jako wkład.

Ponadto pyta o to, czy w przypadku pozytywnej odpowiedzi na powyższe zapytanie spółka będzie mogła złożyć deklarację za okres, kiedy nie była jeszcze zarejestrowanym podatnikiem, obejmującą dane, które wykazaliby w swoich indywidualnych deklaracjach wspólnicy - czy wcześniejsze wykreślenie wspólników jako indywidualnych przedsiębiorców z rejestru podatników VAT czynnych nie pozbawi spółki prawa do rozliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakupy dokonywane w ramach indywidualnych działalności.

Przedmiotem jego zapytania jest również konieczność wniesienia opłaty rejestracyjnej przez spółkę cywilną.

Zdaniem pytającego nowo utworzona przez przedsiębiorców (osoby fizyczne) spółka cywilna z równoczesnym wniesieniem wkładów do tej spółki w postaci swych przedsiębiorstw wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki wspólników.

Artykuł 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku z późniejszymi zmianami) stanowi, że we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki wstępuje także spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Wyżej cytowany przepis Ordynacji podatkowej wyraźnie wskazuje, że ma on zastosowanie wyłącznie w sytuacji, jeżeli osoba fizyczna wnosi swoje przedsiębiorstwo do już istniejącej spółki niemającej osobowości prawnej. Sytuacja taka będzie miała miejsce wówczas, gdy będą równolegle funkcjonowały dwa odrębne podmioty, tj. spółka cywilna i osoba fizyczna, i w tej sytuacji do istniejącej już spółki przystępuje osoba fizyczna, wnosząc na pokrycie udziału w spółce wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

W przedstawionej przez podatnika sytuacji przedsiębiorstwa nie są wnoszone do istniejącej już spółki, lecz zostanie ona dopiero utworzona w wyniku wniesienia przedsiębiorstw wspólników. W sytuacji tej nie mają zatem zastosowania ww. przepisy Ordynacji podatkowej określające przejęcie praw i obowiązków.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, tj. działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w tej sprawie. Obowiązek ten wynika z art. 99 ust. 1 tejże ustawy.

Prawo do rozliczania podatku naliczonego określone zostało w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w tej sprawie.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Wyżej wymienieni podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, tj. czynności podlegającej opodatkowaniu, obowiązani złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem niemającym zastosowania w tej sprawie. Obowiązek ten wynika z art. 96 ust. 1 ustawy. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego", o czym stanowi art. 96 ust. 4 ustawy.

W art. 144 tejże ustawy wprowadzone zostały zmiany do ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532 z późniejszymi zmianami). W pkt 2 lit. b tychże zmian wprowadzonych w załączniku określającym czynności urzędowe stanowiące przedmiot opłaty dodano ustęp, zgodnie z którym "od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego" pobiera się opłatę skarbową w wysokości 152,- zł.

Wyżej podane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług precyzyjnie wskazują, iż obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na podatniku, który dokonał czynności podlegających ustawie. Wobec powyższego, jeżeli czynności opodatkowanych dokonywała osoba fizyczna, to na niej ciąży obowiązek złożenia deklaracji podatkowych. Bez znaczenia w sprawie jest fakt wniesienia przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki cywilnej, gdyż nowo utworzony podmiot w sposób, jaki przedstawił pytający w piśmie, nie przejmuje przewidzianych w przepisach prawa podatkowego praw i obowiązków wspólników.

Bez znaczenia w sprawie jest również fakt, że w momencie składania deklaracji osoba fizyczna została wykreślona z ewidencji podatników VAT. Deklarację składa się bowiem nie w okresie zarejestrowania, lecz za okres, w którym osoba fizyczna była zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Powyższa zasada dotyczy nie tylko obowiązku opodatkowania czynności dokonanych przez podatnika w ostatnim okresie obrachunkowym, dotyczy również prawa do rozliczenia podatku naliczonego.

Fakt wykreślenia z ewidencji podatników VAT czynnych nie eliminuje również prawa do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, jeżeli taka wyniknie w ostatnim rozliczeniu. Należy jednak pamiętać, iż jedyną dopuszczalną formą zwrotu nadwyżki podatku naliczonego jest zwrot na rachunek bankowy podatnika.

Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług zarówno osoba fizyczna, jak i spółka cywilna są odrębnymi podatnikami, jeżeli wykonują czynności podlegające jej przepisom. Przepisy tej ustawy nakazują podatnikom, aby przed wykonaniem czynności podlegających jej przepisom złożyli zgłoszenia rejestracyjne, natomiast właściwe organy podatkowe winny ich zarejestrować i wydać potwierdzenie faktu ich zarejestrowania, a wyżej cytowane przepisy ustawy o opłacie skarbowej nakazują pobierać opłatę skarbową od wydania ww. potwierdzenia. Rejestrując spółkę cywilną, należy zatem uiścić wynikającą z tego tytułu opłatę skarbową.

Reasumując, należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiocie zapytania jest nieprawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl