PP-3/4407/26/06 - Gdy wystawiono rachunek zamiast faktury VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2006 r. Izba Skarbowa w Krakowie PP-3/4407/26/06 Gdy wystawiono rachunek zamiast faktury VAT.

"(...) Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonał prawidłowej oceny prawnej w zakresie obowiązku wystawienia przez Pana faktury VAT, przy założeniu, iż kontrahentem Pana jest osoba prawna, spółka nieposiadająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna, która zażądała wystawienia faktury. Faktura ta winna dokumentować sprzedaż, dla której nieprawidłowo wystawił Pan rachunek. Przy czym data wystawienia faktury nie będzie tożsama z datą dokonania sprzedaży, będzie to dzień, w którym faktura faktycznie zostanie wystawiona. Ponieważ w odniesieniu do tej samej czynności (usługi) nie mogą być sporządzone dwa dokumenty w postaci rachunku i faktury, wystawiony rachunek powinien być, po zwrocie oryginału przez kontrahenta, anulowany.

Odnośnie kwestii, czy kwotą należną, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, ma być wartość określona na rachunku, czy inna (wyższa o kwotę podatku VAT) należy stwierdzić, iż nie może być ona przedmiotem oceny przez organ podatkowy. Powyższe wynika bowiem z umowy cywilnoprawnej łączącej Pana z kontrahentem.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (...).

W niniejszej sprawie brak jest podstaw do wystawienia faktury korygującej, ale z tego powodu, iż dokumentem tym nie można korygować rachunków. W miejsce nieprawidłowo wystawionego rachunku należy wystawić fakturę VAT.

Dodatkowo Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż informacja Naczelnika Urzędu Skarbowego dotycząca zastosowania § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów jest co do zasady nieprawidłowa. Powyższy przepis nie ma zastosowania w przypadku wystawienia faktury korygującej w związku z podwyższeniem kwoty podatku należnego za względu na podwyższenie - wskutek negocjacji z kontrahentem - ceny sprzedaży. W takim bowiem przypadku, wystawiając fakturę korygującą, podatnik powinien dokonać korekty deklaracji sporządzonej za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/56