PP.2-448/I/493/04 - Opodatkowanie podatkiem VAT odstępnego z przeniesienia praw i obowiązków Szpitala z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2004 r. Izba Skarbowa w Lublinie PP.2-448/I/493/04 Opodatkowanie podatkiem VAT odstępnego z przeniesienia praw i obowiązków Szpitala z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - po zweryfikowaniu informacji Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie zawartej w piśmie Nr PP-2-443/106/04 z dnia 3 listopada 2004 r. na złożone zapytanie wyjaśniam co następuje.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Takie sformułowanie definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług zgodnie z którą opodatkowaniu winna podlegać każda transakcja podatnika dokonywana w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że zamierza on zawrzeć z innym podmiotem (zwanym dalej Spółką) gospodarczym umowę najmu stacji dializ. Jednym z elementów umowy ma być wypłacenie przez Spółkę na rzecz podatnika odstępnego za przejęcie praw i obowiązków z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia o udzielenie świadczeń zdrowotnych odrębnie kontraktowanych w zakresie hemodializ z transportem.

W związku z powyższym przedmiotowe odstępne stanowi w istocie zapłatę ceny za świadczenie polegające na zezwoleniu na wstąpienie Spółki w prawa i obowiązki wynikające z umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych w szczególności prawa do wykonywania usług objętych kontraktem jak też prawa do pobierania wynagrodzenia za te usługi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl