PP-1/443/52/2004 - Odliczenie podatku od towarów i usług od paliwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 lipca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach PP-1/443/52/2004 Odliczenie podatku od towarów i usług od paliwa.

Pytanie podatnika

Czy mogę odliczać podatek VAT od paliwa zakupionego do samochodu Polonez Truck?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 14a § 1 i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 18.06.2004 r. informuje:

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się między innymi do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem w art. 86 ust. 3 cyt. ustawy o VAT.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa, jeśli paliwo to zostanie wykorzystane do samochodów innych niż osobowe, których dopuszczalna ładowność będzie wyższa od wyliczonej według wzoru wymienionego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 5 cyt. ustawy o podatku VAT dopuszczalna ładowność pojazdu oraz ilość miejsc, o których mowa w ust. 3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Posiadany przez Panią samochód marki FSO Polonez Truck 1,6, rok produkcji 1995, nabyty w 1995 r., zarejestrowany jest jako pojazd ciężarowy uniwersalny, wg dowodu rejestracyjnego posiada ładowność 730 kg oraz ilość miejsc 2. W dokumencie zakupu powyższego samochodu powołano świadectwo homologacji Nr 430 z 1992 r., którego Pani fizycznie nie posiada.

Z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem takiego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest, bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona powyższym wzorem.

Ponieważ posiadany przez Panią samochód spełnia parametry wzoru wymienionego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, Naczelnik tut. Urzędu stoi na stanowisku, że przysługuje Pani prawo odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakup paliwa do przedmiotowego samochodu według ogólnych zasad.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl