PP-1/443 2-391/-000722-/123/05 - Likwidacja przez organ celny ruchomości z tytułu przepadku towarów na rzecz Skarbu Państwa - konsekwencje w podatku VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2005 r. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto PP-1/443 2-391/-000722-/123/05 Likwidacja przez organ celny ruchomości z tytułu przepadku towarów na rzecz Skarbu Państwa - konsekwencje w podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 6 grudnia 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 8 grudnia 2004 r.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat tej działalności, obejmującą wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (art. 15 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy). Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów a także świadczenie usług na terytorium kraju. Powołana ustawa w art. 15 ust. 6 stanowi, iż nie uznaje się za podatników organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy, w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 18 powołanej ustawy organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 z późn. zm.) wykonując czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od towarów i usług od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

W związku z powyższym oraz w powołaniu na pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 9 sierpnia 2004 r. sygn.: PP-L/005/2/1474/04 oraz zgodnie przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ celny jest w przypadkach prawem wskazanych, w zakresie dokonywanej w tym w trybie dostawy towarów, będących własnością dłużnika - płatnikiem podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie dostawy towarów, których przepadek orzeczono na rzecz Skarbu Państwa prawomocnym wyrokiem sądu - powołany art. 18 ustawy nie będzie miał zastosowania.

W powołaniu na wyżej przytoczone regulacje należy uznać, że organ celny dokonując likwidacji ruchomości w ramach swoich kompetencji jest z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług. W szczególności zauważyć należy, że sprzedaż ruchomości została wymieniona jako czynność opodatkowana w art. 5 ust. 1 pkt 1 (dostawa towarów) powołanej ustawy.

Również organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy wymienione w art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług są podatnikiem tego podatku gdy realizują czynności wykonywane na podstawie zawartych umów cywilno - prawnych (dostawa towarów).

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 10 stycznia 2005 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl