PP.090/1/8/05 - Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Górze PP.090/1/8/05 Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2204 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie definiuje pojęcia "zawieszenie działalności". Wobec braku zdefiniowania w przepisach podatkowych pojęcia "zawieszenie działalności" należy posłużyć się jego powszechnym znaczeniem językowym, które nie jest tożsame z zaprzestaniem działalności (likwidacją) i oznacza tylko czasowe (okresowe) powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej np. z przyczyn sezonowych., bez zamiaru jej likwidacji.

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 w.cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z kolei art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług określa, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie z normą zawartą w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W takim ujęciu kosztami tymi będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim w związku z uzyskanymi przychodami jak i w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów nie został osiągnięty. Jeżeli zatem wydatki związane z leasingiem samochodu ciężarowego poniesione zostały w okresie przerwy w działalności, a celem ich było zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów to na podstawie wyżej cytowanego przepisu ustawy o podatku dochodowym stanowią koszty uzyskania przychodów i tym samym, przysługuje też podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe według zasad unormowanych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl