PP-077/SIP/972/05 - Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości pochodzącej z XVIII wieku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 września 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/972/05 Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości pochodzącej z XVIII wieku.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)

- zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu z dnia 01 sierpnia 2005 r. Nr PP/443-56/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznające stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2005 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 14 czerwca 2005 r. Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:

Gmina Miasta Toruń jest właścicielem nieruchomości o funkcji mieszkalno-użytkowej. Zabudowania znajdujące się w posesji pochodzą z XVIII w. Gmina nabyła przedmiotową nieruchomość w trybie tzw. komunalizacji, tj. przepisów ustawy z dnia 08 marca 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 z późn. zm.). W obrębie nieruchomości znajduje się 12 lokali mieszkalnych i 3 lokale użytkowe.

Obecnie Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia przygotowuje do sprzedaży lokal użytkowy położony na parterze przedmiotowej nieruchomości.

Z treści złożonego wniosku wynika ponadto, iż podatnik przed wprowadzeniem budynku do ewidencji środka trwałego ani w trakcie użytkowania nie ponosił wydatków na jego ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej, ponadto podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków.

Zapytanie dotyczyło kwestii, czy w przypadku dojścia do skutku sprzedaży opisanego powyżej lokalu będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - dotyczące sprzedaży towarów używanych.

Przedstawiając własne stanowisko, Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia wskazał, iż w związku z odesłaniem do treści pkt 10 zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolnienie od podatku VAT w opisanym stanie faktycznym nie będzie przysługiwało.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu postanowieniem z dnia 01 sierpnia 2005 r. Nr PP/443-56/05 uznał, że stanowisko zaprezentowane przez Stronę we wniosku jest prawidłowe.

Na powyższe postanowienie Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia nie złożył zażalenia, zatem stało się ono ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy po zapoznaniu się za stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie naczelnika urzędu skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza prawo.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast towarami w myśl ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy). W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ustawy przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług rozumie się:

1. budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;

2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Jednak w art. 43 ust. 6 ustawy postanowiono, że powyższego zwolnienia nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Z kolei zgodnie z powołanym art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, nawet wówczas jeżeli dostawa będzie dokonywana przed upływem 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę. Zwolnienie, o którym mowa w punkcie 10 tego artykułu, nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Wobec powyższego Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, iż jeśli Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia zamierza dokonać dostawy (sprzedaży) lokalu użytkowego znajdującego się w kamienicy z XVIII wieku, a budynek nie podlegał przebudowie (ulepszeniu), to dostawa tego lokalu korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, gdyż od czasu zakończenia jego budowy minęło więcej niż 5 lat, a także w stosunku do tego lokalu (części obiektu) nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia naczelnika urzędu skarbowego wywiera skutek, począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji Stronie służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl