PP-077/SIP/886/05 - Opodatkowanie usług projektowych oraz doradztwa technicznego świadczonych na rzecz podatnika z Niemiec.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/886/05 Opodatkowanie usług projektowych oraz doradztwa technicznego świadczonych na rzecz podatnika z Niemiec.

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z dnia 28 czerwca 2005 r. Nr PV/443-37/05 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 4 kwietnia 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 17 czerwca 2005 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Świadczy Pan usługi projektowe oraz doradztwa technicznego na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej z Niemiec. Usługi te polegające na wykonaniu projektów i ocen technicznych elektrowni wodnych i potencjalnych lokalizacji elektrowni wodnych, zostały sklasyfikowane do grupowania wg PKWiU 74.20. Usługi te wykonywane są na terenie Polski i dotyczą lokalizacji znajdujących się na terenie Polski.

Zapytanie dotyczyło kwestii miejsca świadczenia przedmiotowych usług, czy będą to usługi opodatkowane podatkiem od towarów i usług, czy też opodatkowanie z tytułu tych usług nie wystąpi w Polsce.

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu na terenie Polski, w związku z czym na wystawianych fakturach VAT należy wykazać podatek od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu postanowieniem z dnia 28 czerwca 2005 r. Nr PV/443-37/05 uznał, że stanowisko zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego powołał m.in. przepis art. 27 ust. 3 pkt. 2 z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wskazując, że miejscem świadczenia przedmiotowych usługi, tj. usług wymienionych w art. 27 ust. 4 oraz świadczonych na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej mającego siedzibę w Niemczech (na terytorium Wspólnoty), jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku miejsca prowadzenia działalności stały adres lub miejsce zamieszkania.

Na ww. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu nie złożył Pan zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku w drodze decyzji zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego, z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Istotnie, zgodnie z przepisem art. 27 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług wymienionych w art. 27 ust. 4 (w tym również usług należących do grupowania według PKWiU 74.20) w przypadku świadczenia ich na rzecz m.in. podatników podatku od wartości dodanej posiadających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania.

Przepis art. 27 ust. 4 pkt 3 cyt. ustawy, wskazując na usługi architektoniczne i inżynierskie (PKWiU 74.2), wprowadza zastrzeżenie określone w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, który to dla usług związanych z nieruchomościami jako miejsce świadczenia usług przewiduje miejsce położenia nieruchomości.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej świadczone przez Pana usługi są związane z konkretnymi nieruchomościami położonymi na terenie Polski. A zatem stosownie do cyt. przepisu art. 27 ust. 2 pkt 1 miejscem ich świadczenia, a co się z tym wiąże - miejscem opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości, czyli Polska. Oznacza to, iż stanowisko Pana zawarte w zapytaniu z dnia 4 kwietnia 2005 r. w ww. kwestii jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 5 cyt. Ordynacji podatkowej zmiana postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego wywiera skutek, począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi.

Mając powyższe na uwadze, orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl