PP-077/SIP/675/04 - Opodatkowanie usług weterynaryjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/675/04 Opodatkowanie usług weterynaryjnych.

Pytanie podatnika

Dotyczy opodatkowania usług weterynaryjnych (PKWiU 85).

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Świeciu z dnia 1 lipca 2004 r. Nr PV/443-23/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 2 czerwca 2004 r. zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie opodatkowania usług weterynaryjnych (PKWiU 85)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świeciu pismem z dnia 1 lipca 2004 r. Nr PV/443-23/04 udzielił informacji, że świadczone przez Pana usługi weterynaryjne inne niż usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa poubojowego oraz zlecone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w ramach realizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W przedmiotowym załączniku pod pozycją Nr 152 wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85) wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi te nie są zwolnione od podatku. W załączniku Nr 4 (Wykaz usług zwolnionych do podatku) pod pozycją Nr 9 wymienione zostały usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Z powyższego wynika, iż kategorią usług objętych grupowaniem PKWiU 85, wyłączonych ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, są usługi weterynaryjne.

Zauważyć należy, iż w załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług w ww. pozycji Nr 152 użyto zwrotu wyłącznie świadczone przez instytucje, których usługi nie są zwolnione od podatku. Wyjaśnienia zatem wymaga użyte przez ustawodawcę, niezdefiniowane w ustawie, pojęcie "instytucji".

Według słownika wyrazów obcych PWN instytucja (łac. instytutio - urządzenie) to zakład o charakterze publicznym, zajmujący się określonym zakresem spraw, działający w jakiejś dziedzinie.

W ocenie tut. organu podatkowego pod pojęciem instytucji rozumieć zatem należy zakłady lecznicze, o których mowa w ustawie z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95)

Z treści przepisu art. 1 ust. 1 ww. ustawy wynika, iż zakład leczniczy dla zwierząt jest placówką ochrony zdrowia i dobrostanu zwierząt utworzoną w celu świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej - usługi weterynaryjne (z wyjątkiem zakładu leczniczego w postaci weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego, które nie może świadczyć usług weterynaryjnych), wyposażoną w środki majątkowe, a w szczególności: w pomieszczenia, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług.

Zakładem leczniczym dla zwierząt zgodnie z art. 4 ust. 1 cyt. ustawy jest: gabinet weterynaryjny, przychodnia weterynaryjna, lecznica weterynaryjna i weterynaryjne laboratorium diagnostyczne.

Zgodnie zaś z przepisem art. 2 ust. 2 cyt. ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt, usługi weterynaryjne mogą być świadczone przez lekarza weterynarii posiadającego prawo wykonywania zawodu, w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli będąc lekarzem weterynarii świadczy Pan usługi weterynaryjne dla zwierząt w jednej z wyżej wymienionych form to usługi te podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 7%.

W odniesieniu do usług badania zwierząt rzeźnych i mięsa, a także usług świadczonych na zlecenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w ramach realizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej tut. organ podziela opinię organu pierwszej instancji.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej udzielania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl