PP-077/SIP/416/04 - Opodatkowanie wynajmu mieszkania na cele biurowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/416/04 Opodatkowanie wynajmu mieszkania na cele biurowe.

Pytanie podatnika

Dotyczy opodatkowania wynajmu mieszkania na cele biurowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brodnicy z dnia 16 czerwca 2004 r. Nr PP/443-21/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 19 maja 2004 r. zwrócił się Pan o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie opodatkowania wynajmu mieszkania na cele biurowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy pismem z dnia 16 czerwca 2004 r. Nr PP/443-21/04 udzielił informacji, że wykonywana przez Pana czynność polegająca na wynajmowaniu mieszkania na cel inny niż mieszkaniowy (umowa jednorazowa zawarta na okres 3 lat) nie mieści się pod pojęciem działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie rodzi obowiązku w podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Zgodnie z art. 15 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Pod pojęciem działalności gospodarczej rozumieć należy wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Zgodzić należy się z Panem, iż jednorazowe wynajęcie mieszkania, nawet na okres trzech lat, nie pozwala na stwierdzenie, iż czynność ta dokonywana jest częstotliwie. Podzielić należy również pogląd, iż o częstotliwości usługi najmu świadczyłoby wynajmowanie lokalu różnym podmiotom lub w ramach różnych stosunków prawnych. Tutejszy organ pragnie jednak zwrócić uwagę, iż art. 15 ust. 2 w zdaniu drugim nakazuje za działalność gospodarczą uznać również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Mieszkanie mieści się pod pojęciem towaru zdefiniowanym w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Wobec powyższego osoba dokonująca usługi najmu staje się podatnikiem podatku od towarów i usług.

Usługa wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe podlega opodatkowaniu stawką 22%.

Dodatkowo informuje się, podatnicy podatku od towarów i usług mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego na zasadach i warunkach określonych w przepisie art. 113 oraz art. 168 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl