PP-077/SIP/403/04 - Opodatkowanie opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/403/04 Opodatkowanie opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych.

Pytanie podatnika

Dotyczy opodatkowania opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 14 czerwca 2004 r. Nr ZP-II/443-43/04 w części dotyczącej opodatkowania opłat za przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznych, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 11 maja 2004 r. Zakład zwrócił się o interpretację przepisów prawa dotyczących opodatkowania podatkiem VAT przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych oraz pobierania opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej.

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z dnia 14 czerwca 2004r. Nr ZP-II/443-43/04 udzielił informacji, że przyłączenie do sieci energetycznej nie jest czynnością dotyczącą sprzedaży lub usługi, więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2) zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Wobec powyższego Zakład Energetyczny, który jest obowiązany, na mocy art. 7 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1504 ze zm.) do zawarcia umowy przyłączenia podmiotów do sieci świadczy w tym zakresie usługi. Za przyłączenie do sieci pobiera opłatę, określoną na podstawie ustalonych w taryfie stawek opłat. Zatem przyłączenie podmiotów do sieci elektroenergetycznej jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały one wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej wymieniony przepis dotyczy sytuacji, gdy dana czynność jest dozwolona, ale jej wykonanie jest uwarunkowane np. wcześniejszym zawarciem umów. W związku z powyższym pobierane opłaty za nielegalny pobór energii również podlegają opodatkowaniu, co wynika z pisma Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Niniejsza informacja zgodna jest ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl