PP-077/SIP/2151/04 - Obliczanie wartości nabytych towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2005 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy PP-077/SIP/2151/04 Obliczanie wartości nabytych towarów i usług.

Pytanie podatnika

Czy w poz. 43 deklaracji VAT-7 obowiązującej od maja 2004 r. należy ujmować wartość netto wynikającą z otrzymanych faktur zakupu, czy też przedmiotową wartość netto podaje się w kwocie wynikającej z przemnożenia faktycznej wartości netto przez wyliczony wskaźnik dotyczący podatku od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając zgodnie z art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), dokonuje zmiany udzielonej przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu informacji nr PP/443-217/04 o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z powodu stwierdzenia jej nieprawidłowości.

Pytanie Podatnika zawarte w piśmie z dnia 9 grudnia 2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 15 grudnia 2004 r., dotyczyło wartości netto nabytych towarów i usług, którą należy wykazać w pozycji 43 deklaracji VAT-7. Przychodnia lekarska prowadzi działalność gospodarczą zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną od podatku VAT, w związku z czym powstała wątpliwość w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług, a mianowicie, czy w poz. 43 deklaracji VAT-7 obowiązującej od maja 2004 r. należy ujmować wartość netto wynikającą z otrzymanych faktur zakupu, czy też przedmiotową wartość netto podaje się w kwocie wynikającej z przemnożenia faktycznej wartości netto przez wyliczony wskaźnik dotyczący podatku od towarów i usług.

Odpowiadając na postawione pytanie, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uważa, że w poz. 43 deklaracji VAT-7 należy wykazywać wartość netto przemnożoną przez wskaźnik podatku VAT obliczony dla pozycji 44 deklaracji.

Powyższe stanowisko jest zgodne z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7, gdzie część D deklaracji ("Rozliczenie podatku naliczonego") wyjaśniono następująco, cyt.: "W tej części wykazuje się wyłącznie wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt), w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego lub zwrot podatku naliczonego, na zasadach określonych w przepisach art. 86-93 ustawy, z uwzględnieniem przepisów wykonawczych, w okresie rozliczeniowym za który składana jest deklaracja".

Zwraca się uwagę na znaczenie użytego w w/cyt. zdaniu spójnika "oraz", który jednoznacznie wskazuje, iż zasady określone w przepisach art. 86-93 ustawy o VAT odnoszą się nie tylko do ustalenia kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, ale również znajdują zastosowanie do obliczenia wartości nabytych towarów i usług.

Przedstawiona zasada pośrednio wynika także z przepisu art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w myśl którego, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może - zgodnie z zapisem ust. 2 tego artykułu - pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Sposób zaś ustalania proporcji, o której mowa wyżej, regulują ust. 3-10 w/cyt. art. 90 ustawy o podatku VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl