PP/023/39/652/96 - Ogłoszenie wezwania w trybie art. 87 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 1996 r. Komisja Papierów Wartościowych PP/023/39/652/96 Ogłoszenie wezwania w trybie art. 87 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych.

W odpowiedzi na pismo Biuro Prawne Urzędu Komisji Papierów Wartościowych uprzejmie przedstawia następujące stanowisko:

Próg procentowy, wskazany w treści przepisu art. 87 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (DzU z 1994 r., nr 58, poz. 239 z późn. zm.), określony został w stosunku do ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki publicznej, w rozumieniu art. 52d ww. ustawy, a więc osiągnięcie lub przekroczenie tego progu odnosi się generalnie do jakichkolwiek akcji wyemitowanych dotychczas przez spółkę publiczną, niezależnie od ich statusu prawnego (dopuszczone lub nie dopuszczone do publicznego obrotu).

Wykonalność przewidzianego w art. 87 § 1 ww. ustawy obowiązku ogłoszenia wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji nie została w sposób dostatecznie precyzyjny uregulowana w przypadku, gdy na posiadany przez akcjonariusza pakiet akcji w spółce publicznej, reprezentujący ponad 33% głosów na walnym zgromadzeniu, składają się zarówno akcje dopuszczone do publicznego obrotu, jak i nie dopuszczone, lub gdy w skład pozostałych akcji w tej spółce, objętych treścią wezwania, wejdą akcje nie dopuszczone do publicznego obrotu.

Przenoszenie praw z akcji dopuszczonych do publicznego obrotu, które następuje w wykonaniu wezwania ogłoszonego na podstawie art. 87, stanowi publiczny obrót papierami wartościowymi i zgodnie z art. 1 § 3 ustawy może być dokonywane wyłącznie za pośrednictwem podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, z tym, że w przypadku, gdy przedmiotem tego wezwania będą akcje notowane na giełdzie, odpowiednie zastosowanie będzie mieć tu tryb przewidziany w zarządzeniu Przewodniczącego KPW z dn. 16.06.1994 r. w sprawie sposobu ogłoszenia publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji oraz warunków nabywania tą drogą akcji notowanych na giełdzie (MP nr 36, poz. 314), wydanym na podstawie upoważnienia zawartego w art. 74 § 2 ustawy. Z kolei wykonywanie przez biuro maklerskie czynności polegających na organizowaniu wtórnego obrotu akcjami dopuszczonymi do publicznego obrotu, lecz nie znajdującymi się w obrocie giełdowym, będzie uzależnione od uzyskania przez to biuro zezwolenia, o którym mowa w art. 54 § 4 ww. ustawy. Natomiast w przypadku, gdy akcje mające podlegać sprzedaży lub zamianie, w ramach wezwania, nie są dopuszczone do publicznego obrotu, pośrednictwo biura maklerskiego w zawieraniu transakcji nie jest wymagane, a akcjonariusz-wzywający może w ogłoszonym wezwaniu określić swobodnie tryb i warunki ich zawierania, jednakże w sytuacji powierzenia przez wzywającego biuru maklerskiemu czynności pośrednictwa w wykonaniu wezwania konieczne będzie uzyskanie przez to biuro zgody przewidzianej w art. 21 § 2 ww. ustawy.

Brak wystarczających podstaw dla uznania, że ogłoszenie wezwania z art. 87 rodzi z mocy prawa obowiązek ustanowienia przez wzywającego zabezpieczenia na poczet ewentualnego dokonywania przez niego transakcji nabycia akcji w ramach tego wezwania.

Opublikowano: Glosa 1997/2/23