PP/023/12/158/96 - Dopuszczenie akcji imiennych do publicznego obrotu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 1996 r. Komisja Papierów Wartościowych PP/023/12/158/96 Dopuszczenie akcji imiennych do publicznego obrotu.

W odpowiedzi na pismo Biuro Prawne uprzejmie wyjaśnia, że nie ma przeszkód, aby do publicznego obrotu zostały dopuszczone akcje imienne. Jednak regulamin Giełdy Papierów Wartościowych SA w W. stanowi m.in., że przedmiotem wniosku o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu giełdowego mogą być wyłącznie takie papiery, których zbywalność jest nieograniczona. Tak więc, akcje imienne muszą być uprzednio zamienione na akcje na okaziciela, aby możliwy był obrót nimi na giełdzie. Nie jest natomiast możliwe dopuszczenie do publicznego obrotu części danej emisji, mimo że ustawa - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi nie przesądza tej kwestii. Jednakże § 10 rozporządzenia z dn. 18.04.1995 r. w sprawie zasad działania Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (DzU nr 56, poz. 293) stanowi, że do depozytu należy złożyć odcinek zbiorczy papierów wartościowych, reprezentujący ogół papierów danej emisji, dający takie same uprawnienia ich właścicielom. Złożenie do KDPW papierów wartościowych, po ich dopuszczeniu do publicznego obrotu, jest obowiązkiem wynikającym z ustawy - Prawo o publicznym obrocie (...), od którego przepisy nie przewidują wyjątków.

Odnośnie zaś drugiego pytania, należy stwierdzić, że w przypadku upoważnienia przez walne zgromadzenie zarządu do przydzielenia akcji, niezbędne jest określenie przez walne zgromadzenie kryteriów przydziału, przy czym sposób określenia może być dowolny, a więc także poprzez np. wskazanie grupy podmiotów, którym akcje mają być przydzielone, czy też, że akcje będą przydzielane w pierwszej kolejności, czy wyłącznie takim inwestorom, którzy zapiszą się na co najmniej 1.000 akcji.

Opublikowano: Glosa 1996/7/26