PP 0090/1/18/17/05/AC - Korekta faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2005 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole PP 0090/1/18/17/05/AC Korekta faktury otrzymanej od kontrahenta unijnego

Pytanie podatnika

Zapytanie dotyczy wystawienia noty korygującej (dwujęzycznej) dla kontrahenta unijnego w związku z nie umieszczeniem w fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie dokonane przez wnioskodawcę jego numeru NIP UE.

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Psie Pole stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2005 r., który wpłynął w dniu 19 stycznia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie dotyczącej wystawienia noty korygującej (dwujęzycznej) dla kontrahenta unijnego w związku z nie umieszczeniem w fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie dokonane przez wnioskodawcę jego numeru NIP UE - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 stycznia 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Psie Pole wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 21 lutego 2005 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 4 marca 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny

W związku z dokonanym wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, wnioskodawca otrzymał fakturę od kontrahenta unijnego, w której nie został odnotowany jego NIP UE. Powyższy błąd wnioskodawca skorygował poprzez wystawienie noty korygującej (dwujęzycznej), którą dostawca podatnika - podmiot unijny - odesłał jako zaakceptowaną.

Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie czy postąpił prawidłowo wystawiając w przedstawionym stanie faktycznym notę korygującą.

Zdaniem wnioskodawcy dokumentem do uzupełnienia czy skorygowania ewentualnych błędów jest nota korygująca, co wynika z § 21 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług.

W myśl § 21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktur określonych w § 12 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

Zgodnie z określonym w powyższym przepisie zastrzeżeniem, wystawienie noty korygującej jest możliwe wyłącznie w przypadkach określonych w § 12 ust. 1 pkt 1-4 powołanego rozporządzenia, tj. w sytuacji stwierdzenia przez nabywcę pomyłki dotyczącej:

- imienia i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skróconej sprzedawcy i nabywcy oraz w ich adresach (§ 12 ust. 1 pkt 1)

- numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (§ 12 ust. 1 pkt 2)

- dnia, miesiąca i roku dokonania sprzedaży albo daty wystawienia faktury (§ 12 ust. 1 pkt 3)

- nazwy towaru lub usługi (§ 12 ust. 1 pkt 4).

Wystawiona przez nabywcę towaru lub usługi nota korygująca powinna być - w myśl ust. 2 powołanego paragrafu rozporządzenia przesłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

W przepisach regulujących podatek od towarów i usług nie przewidziano szczególnej procedury korygowania błędów pojawiających się w fakturach (korektach faktur) otrzymywanych przez podmiot polski od kontrahentów unijnych. Należy więc uznać, iż postanowienia zawarte w § 21 powołanego rozporządzenia w zakresie not korygujących mają zastosowanie również do sytuacji w której podmiot polski stwierdzi istnienie błędu w fakturze dokumentującej nabycie wewnątrzwspólnotowe otrzymanej od kontrahenta unijnego.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl