PP/0090/1/17/11/05 - Powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2005 r. Lubelski Urząd Skarbowy w Lublinie PP/0090/1/17/11/05 Powstanie prawa do odliczenia podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Pytanie podatnika dotyczy miesiąca właściwego do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów w celu dalszej odsprzedaży w przypadku gdy faktury otrzymano w danym miesiącu a samochody otrzymano w następnym.

Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika

Firma zakupiła samochody w celu dalszej odsprzedaży. Faktury dokumentujące ich zakup podatnik otrzymał w ostatnim dniu miesiąca, natomiast towar dostarczono za pośrednictwem firmy przewozowej w następnym miesiącu. Zgodnie z zawartą umową z dnia 22 października 2004 r. realizacją dostawy towaru przez sprzedawcę jest wystawienie dokumentu sprzedaży czyli faktury VAT. Data sprzedaży uwidoczniona na fakturze VAT określa moment nabycia przez spółkę prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Firma potwierdza, iż w momencie zafakturowania przedmiotowych samochodów, posiada niczym nie ograniczone prawo do dysponowania towarem. Dealer jako dysponujący towarem z opłaconymi kosztami dostawy na terenie Rzeczpospolitej wyznacza miejsce i termin dostarczania towaru przez dostawcę.

Stanowisko podatnika

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w związku z tym zgodnie z art. 86 ust. 10 ww. ustawy wnioskodawca uważa, że nabył prawo do obniżenia podatku należnego za okres, w którym otrzymał powyższe faktury. Dodatkowo prawo do odliczenia podatku w ten sposób normuje art. 17 (1) VI Dyrektywy Unii Europejskiej- który wyraźnie podkreśla, że prawo do odliczenia podatku powstaje w momencie, w którym podatek staje się wymagalny. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku należnego u dostawcy powstał w miesiącu wystawienia faktury sprzedaży dlatego uważa, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z powyższych faktur w miesiącu ich otrzymania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Z brzmienia ust. 2 pkt 1 lit. a tego przepisu wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przez dostawę towarów wg art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się prawo do rozporządzania towarami jak właściciel. Ustawodawca nie zdefiniował zwrotu "chwila nabycia prawa do rozporządzania towarem" w ujęciu omawianego przepisu. Odnosząc się do tego znaczenia stwierdzić przede wszystkim należy, że istota dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy polega na "przeniesieniu prawa" do rozporządzania towarami jak właściciel. Pojęcie "rozporządzanie towarami jak właściciel" należy rozumieć szeroko, jako obejmujące nie tylko uprawnienie do prawnego dysponowania towarem.

Reasumując, mając na uwadze powyższe unormowania prawne i przedstawiony przez podatnika stan faktyczny zauważyć należy, że stanowisko strony w omawianym zakresie jest prawidłowe. Jak wynika ze złożonego wniosku w miesiącu, w którym dokonano odliczenia, strona dysponowała przedmiotowymi samochodami, ponieważ jak stwierdza podatnik data sprzedaży uwidoczniona na fakturze określa moment nabycia przez firmę praw do dysponowania towarem jak właściciel, czyli posiadania władztwa nad tymi towarami.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl