PP.005/16/2006 - Dofinansowanie do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej a wysokość obrotu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Tarnowie PP.005/16/2006 Dofinansowanie do prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej a wysokość obrotu

Pytanie podatnika

Czy w przypadku wykonywania przez Spółkę posiadającą status jednostki badawczo-rozwojowej projektów celowych w ramach zawartych umów z Ministerstwem Edukacji i Nauki, które dofinansowuje te projekty, występuje świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Postanowienie

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 18.04.2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 24.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące opodatkowania świadczonych usług jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny wynikający z wniosku:

Z uwagi na przedmiot działalności gospodarczej oraz posiadany status jednostki badawczo-rozwojowej Spółka otrzymuje środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki na dofinansowanie prac w ramach umów na wykonanie projektów celowych. W umowach tych Minister Edukacji i Nauki występuje wyłącznie jako strona dofinansowująca dany projekt. Wyniki przedmiotowych prac stanowią własność Spółki, zaś Minister nie występuje w charakterze odbiorcy usługi.

Wniosek dotyczy potwierdzenia braku zasadności opodatkowania wykonywanych czynności podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Z zawartych umów na wykonanie projektów celowych wynika, że Minister jedynie dofinansowuje projekty celowe zgodnie z ustawą z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 ze zm.). Nie występuje również sytuacja dokonywania przez Spółkę świadczenia na rzecz czy to osoby fizycznej, czy to osoby prawnej. Z uwagi na powyższe w ramach niniejszych umów nie występuje w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że podstawę opodatkowania zwiększają tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty, które związane są z dostawą konkretnych towarów lub świadczeniem konkretnych usług, mające bezpośredni wpływ na ich cenę. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają więc dotacje czy dopłaty, stanowiące pokrycie części ceny konkretnego świadczenia czy rekompensatę wykonania świadczenia.

Natomiast dotacje ogólne, które nie są bezpośrednio związane z konkretną usługą i nie mają bezpośredniego wpływu na cenę tych usług, nie kreują obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 ustawy, a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka zawarła z Ministrem Nauki i Informatyzacji - Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych umowy:

1) z dnia 22.04.2004 r., której przedmiotem jest wykonanie prac objętych projektem celowym pn. "Moździerzowy zestaw treningowy",

2) z dnia 22.10.2004 r., której przedmiotem jest wykonanie prac objętych projektem celowym pn. "Średniokalibrowy karabin wyborowy (kbw)",

3) z dnia 14.06.2005 r., której przedmiotem jest wykonanie prac objętych projektem celowym pn. "Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU-127)".

Jak wynika z przedłożonych umów środki finansowe przyznane przez ministerstwo przekazane są w formie dotacji celowej, na koszty realizacji inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, w tym także z programów wieloletnich. Jak wynika z przedłożonych umów wynikiem końcowym (wykonaniem umowy) jest wdrożenie wyników badań stosowanych i prac rozwojowych.

Przedmiotowe dotacje mają zatem na celu dofinansowanie kosztów prowadzonych (ściśle z przyjętym harmonogramem) w związku z realizowanymi umowami i nie mają one bezpośredniego wpływu na wartość konkretnej dostawy lub usługi, a zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od podatku od towarów i usług.

Spółka świadczy usługi, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jak również usługi zwolnione i opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W tych okolicznościach przepis art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący częściowego odliczania podatku naliczonego ma zastosowanie. Przy ustaleniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy, wskazanym jest:

- nieuwzględnianie przychodu uzyskiwanego przez Spółkę z tytułu dofinansowania w/w projektów,

- uwzględnianie przychodu uzyskiwanego ze sprzedaży zwolnionej, jak i opodatkowanej podatkiem od towarów i usług,

- sporządzenie właściwych korekt deklaracji VAT-7 począwszy od okresu, w którym do ustalenia proporcji uwzględniono w/w dotacje.

Mając na względzie powyższe Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl