PP/005-1-952/04 - Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania pracownikom towarów sfinansowanych ze środków ZFŚS

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Izba Skarbowa w Olsztynie PP/005-1-952/04 Opodatkowanie podatkiem VAT przekazania pracownikom towarów sfinansowanych ze środków ZFŚS

Pytanie podatnika - w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania pracownikom towarów, których zakup został sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) dokonuje zmiany interpretacji udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w piśmie z dnia 17 grudnia 2004 r. znak: US-IV/II/443-173/04 w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania pracownikom towarów, których zakup został sfinansowany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracownicy Zespołu oprócz świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów BHP otrzymują także zapomogi rzeczowe. Jednostka przekazuje pracownikom nieodpłatnie zapomogi rzeczowe w postaci produktów żywnościowych lub węgla. Wydatki te finansowane są ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Strona ma wątpliwości, czy przy przedmiotowym przekazaniu powstaje obowiązek podatkowy.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie z tą regulacją prawną, dostawą towarów jest też każde przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli dokonywane są przez podatnika na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. W omawianej sytuacji, przekazanie produktów żywnościowych i węgla na rzecz pracowników będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W oparciu natomiast o art. 88 ust. 3 pkt 3 cytowanej ustawy Stronie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie tych towarów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl