POIV-443/71/05 - Obowiązek ujęcia w spisie z natury i opodatkowanie podatkiem VAT budynku po zakończeniu przez podatnika działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Zamościu POIV-443/71/05 Obowiązek ujęcia w spisie z natury i opodatkowanie podatkiem VAT budynku po zakończeniu przez podatnika działalności gospodarczej.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 grudnia 2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam w części dotyczącej podatku od towarów i usług: ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest osobą fizyczną oraz podatnikiem podatku od towarów i usług, który w latach 1999-2000 wybudował budynek przeznaczony na cele prowadzonej działalności gospodarczej (sklep). W trakcie prowadzonej inwestycji Strona korzystała z prawa odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów wykorzystanych przy budowie budynku. W dniu 31 grudnia 2000 r. budowa została zakończona, a budynek wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W związku z planowaną na dzień 15 stycznia 2006 r. likwidacją działalności gospodarczej Strona wnosi zapytanie czy od przedmiotowego środka trwałego powinna odprowadzić podatek VAT? W opinii Strony z tego tytułu nie powinna ona rozliczyć podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535. z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl ust. 3 tego artykułu przepisy ust. 1 stosuje się również do towarów, o których mowa w art. 14.

Przepis art. 14 ust. 1 ww. ustawy o VAT stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

1.

rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

2.

zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

W myśl art. 14 ust. 4 ww. ustawy o VAT przepis art. 14 ust. 1 dotyczy, towarów w stosunku, do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Wymieniony przepis dotyczy wszystkich towarów własnej produkcji oraz towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w stosunku, do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, czyli towarów handlowych, środków trwałych i wyposażenia.

Wobec powyższego w remanencie likwidacyjnym Strona winna ująć również przedmiotowy środek trwały (budynek sklepu) i rozliczyć z tego tytułu podatek VAT.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl