POIV-443/51/06 - Czy biegły wydający dla sądu opinię powinien opodatkować swoje czynności VAT, jeśli jednocześnie stanowią one przedmiot prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Zamościu POIV-443/51/06 Czy biegły wydający dla sądu opinię powinien opodatkować swoje czynności VAT, jeśli jednocześnie stanowią one przedmiot prowadzonej przez niego działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 grudnia 2006 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 15 grudnia 2006 r. bez znaku w części dotyczącej podatku od towarów i usług postanawiam:

-

ocenić stanowisko Strony jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej będącej podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie jako biegły sądowy wpisany na listę biegłych sądowych na zlecenie sporządza Pan opinie w zakresie ustalonym przez sąd. Postanowienie sądu o wyznaczeniu biegłego wystawiane jest imiennie na Pana nazwisko. Ponieważ czynności wykonywane przez Pana jako biegłego na podstawie postanowienia sądu zawierają się w zakresie prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej Pana zdaniem za wydaną opinię fakturę VAT powinna wystawić spółka doliczając podatek według stawki 22%.

W myśl art. 194 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89 poz. 555 z późn. zm.) o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego wydaje się postanowienie, w którym należy wskazać m.in. imię, nazwisko i specjalność biegłego lub biegłych, a w przypadku opinii instytucji w razie potrzeby specjalność i kwalifikacje osób, które powinny wziąć udział w przeprowadzeniu ekspertyzy.

Zgodnie z przepisem § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1975 r. w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym (Dz. U. Nr 46, poz. 254 z późn. zm.) należności biegłych (jednostek organizacyjnych wymienionych w § 7 i 8 ustala się i przyznaje na podstawie przedstawionych rachunków i innych dokumentów sprawdzonych przez głównego księgowego sądu wypłacającego należność lub przez innego pracownika wyznaczonego przez prezesa sądu.

W myśl § 7 i 8 ww. rozporządzenia w sprawie kosztów przeprowadzania dowodu z opinii biegłych w postępowaniu sądowym w razie wydania opinii przez jednostkę organizacyjną akademii medycznej, instytutu naukowo-badawczego lub zakładu służby zdrowia wynagrodzenie tych jednostek za wykonaną pracę określa się według taryfy stanowiącej załącznik Nr 2 do rozporządzenia, przy czym przepisy § 4 ust. 2 i 3 i § 5 stosuje się odpowiednio. W razie wydania opinii przez jednostkę organizacyjną inną niż wymienione w § 7 wynagrodzenie tej jednostki za wykonaną pracę określa się zgodnie ze stawkami w niej stosowanymi.

Przepisy kodeksu cywilnego stanowią, iż przez jednostki organizacyjne rozumie się osoby prawne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, natomiast przez jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi rozumie się jednostki, którym ustawa przyznaje zdolność prawną i do których stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych.

Ponieważ spółka cywilna nie spełnia powyższych przesłanek to w rozumieniu ww. przepisów nie jest jednostką organizacyjną.

Wobec powyższego to nie spółka cywilna lecz Pan jako posiadający uprawnienia biegłego wykonuje zlecone przez sąd czynności. Jednocześnie jak wskazano w postanowieniu Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z dnia 14 lutego 2007 r. znak PO I-415/21/2006 wynagrodzenie osoby, której sąd, prokurator lub policja zleciły wykonanie określonych czynności w postępowaniu sądowym lub dochodzeniowym, stanowi w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jej przychód osobisty niezależnie od formy organizacyjnej wykonywania zawodu.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że czynności biegłego wykonywane na zlecenie sądu lub prokuratury są objęte podatkiem VAT.

Na podstawie posiadanych dokumentów tut. Organ podatkowy stwierdza, że w latach ubiegłych Strona jako osoba fizyczna składała deklaracje w zakresie podatku od towarów i usług oraz dokonywała rozliczeń tego podatku.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług - zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy łącznie w poprzednim r. podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Jednocześnie w myśl art. 113 ust. 11 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Wobec powyższego w sytuacji spełnienia przesłanek określonych w przepisie art. 113 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz wyrażenia woli w przedmiocie ponownego skorzystania ze zwolnienia (art. 113 ust. 11 ww. ustawy o VAT) nie wystąpi obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług. W wypadku natomiast, gdy sytuacja taka nie zaistniała jest Pan zobowiązany rozliczać podatek VAT od usług świadczonych jako biegły.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl