POIII/415-11/07 - Czy sprzedając mieszkanie, w którym podatnik mieszka i jest zameldowany na pobyt stały od 1992 r., a które zostało wykupione na własność dopiero w 2007 r., można skorzystać ze zwolnienia od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2007 r. Urząd Skarbowy w Zamościu POIII/415-11/07 Czy sprzedając mieszkanie, w którym podatnik mieszka i jest zameldowany na pobyt stały od 1992 r., a które zostało wykupione na własność dopiero w 2007 r., można skorzystać ze zwolnienia od podatku?

W dniu 12 kwietnia 2007 r. złożono wniosek o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży mieszkania. Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w styczniu 2007 r. zostało wykupione na własność ze Spółdzielni Mieszkaniowej mieszkanie lokatorskie, w którym jest podatnik zameldowany na pobyt stały od 1992 r. Przedmiotowe mieszkanie ma zostać sprzedane w 2007 roku. Na podstawie tak przedstawionego stanu faktycznego zadano pytanie:

1/ Czy sprzedając takie mieszkanie można skorzystać z ulgi meldunkowej tj. ze zwolnienia?

Według opinii zawartej w piśmie podatnik uważa, że powinien skorzystać ze zwolnienia, gdyż zameldowanie powinno być liczone od momentu zameldowania a nie nabycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a)

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-

jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do art. 30e ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, określonych w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8, podatek dochodowy wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z ust. 2 ww. art. 30e podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, który jest wyrażony w cenie określonej w umowie sprzedaży, a kosztami uzyskania przychodu tj. udokumentowanymi kosztami nabycia lub udokumentowanymi kosztami wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy lub praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Wartość nakładów o których mowa wyżej, ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub prawa, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Podatek jest płatny w terminie złożenia zeznania tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a)

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b)

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu,

c)

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d)

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionych w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia (art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy o podatku dochodowym).

Zwolnienie, ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia. Oświadczenie takie należy złożyć w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków. Okres zameldowania może być liczony najwcześniej od dnia nabycia budynku lub lokalu mieszkalnego. Tym samym zameldowanie podatnika na pobyt stały przed dniem nabycia w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozostaje bez znaczenia dla zastosowania ww. zwolnienia przedmiotowego.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl