PO2/423-5/07/4949 - Wydatki związane z usługami doradztwa prawnego jako koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 stycznia 2007 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PO2/423-5/07/4949 Wydatki związane z usługami doradztwa prawnego jako koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku Nr NRp/2410/2006 z dnia 21 grudnia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 28 grudnia 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca (Spółka) mając na uwadze realizację projektu inwestycyjnego, którego bezpośrednim celem jest uzyskanie przychodu przez Spółkę i zwiększenie aktywów ponosi wydatki m.in. z tytułu doradztwa technicznego w zakresie wsparcia przy opracowaniu oferty wstępnej i finalnej oraz w zakresie wsparcia przy due diligence zakupu nowej spółki. Projekt inwestycyjny przygotowywany przez Spółkę obejmuje zagraniczną inwestycję kapitałową tj. inwestycję w udziały. Nabywane usługi są niezbędne dla opracowania, oceny opłacalności planowanego działania inwestycyjnego. W wyniku przeprowadzonych analiz ekonomiczno- finansowych, jak i analiz prawnych będzie podjęta decyzja, czy Spółka nabędzie te udziały czy też nie. W ocenie Spółki nabywane usługi są niezbędne do podjęcia właściwej decyzji inwestycyjnej, jednak tego typu działania podejmowane przez Spółkę nie gwarantują, ze udziały te zostaną na pewno zakupione.

Pytanie Spółki dotyczy kwestii, czy w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki związane z usługami doradztwa prawnego oraz analizą dotyczącą badania due diligence spółki, której udziały Spółka zamierza kupić, stanowią koszt uzyskania przychodu dla celów podatku dochodowego. Zdaniem Spółki ww. wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. W uzasadnieniu Spółka w szczególności wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z przychodem jak i pozostające w związku pośrednim, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, nawet wówczas, gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty. Wydatki związane z analizą ekonomiczno -finansową i prawną optymalizujące ryzyko związane z zamierzoną transakcją są niezbędne w celu uzyskania przychodów, a ponieważ nie warunkują one bezpośrednio nabycia udziałów, mają zatem pośredni związek z przychodem Spółki.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Wydatków na objęcie lub nabycie udziałów dotyczy przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, na podstawie którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje pojęcia "wydatków na objęcie lub nabycie udziałów", zdaniem tut. organu podatkowego przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy dotyczy jedynie wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, takich jak np. cena nabycia udziałów, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych itp., nie zaś wydatków pośrednio związanych z objęciem akcji tj. kosztów wyceny, opinii prawnych, sporządzenia analiz ekonomicznych. W związku z powyższym przy kwalifikowaniu ww. wydatków należy ocenić, czy ww. wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w kontekście cyt. wyżej przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki opisane we wniosku wykazują związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę i jako przydatne przy podjęciu decyzji inwestycyjnej, zdaniem tut. Organu, winny być traktowane jako poniesione w celu osiągnięcia przychodów w sytuacji uzasadnienia przez podatnika potrzeby poniesienia tego wydatku. Wydatki te stanowią zatem koszty pośrednio związane z przychodami podatnika, mieszczące się w zakresie kosztów, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ww. wydatki, inne niż koszty dotyczące określonych przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 w związku z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. oraz na podstawie art. 15 ust. 4d ww. ustawy obowiązującego od dnia 1 stycznia 2007 r., są potrącane w dacie ich poniesienia, za który, na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy, uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Mając na uwadze powyższe wniosek rozstrzygnięto jak w sentencji.

Odpowiedź na zapytanie z zakresu podatku od towarów i usług podlega udzieleniu odrębnym postanowieniem.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl