PO1/423-12/07/10428 - Skutki w podatku dochodowym umorzenia, anulowania lub innego odstąpienia od dochodzenia odsetek za zwłokę.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lutego 2007 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie PO1/423-12/07/10428 Skutki w podatku dochodowym umorzenia, anulowania lub innego odstąpienia od dochodzenia odsetek za zwłokę.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 21 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28 grudnia 2006 r.), uzupełniony 17 stycznia 2007 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych (pytanie Nr 2 w części dotyczącej Wnioskodawcy) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny: Spółka posiada należność od dłużnika będącego osobą prawną. Należność dłużna potwierdzona jest sądowym nakazem zapłaty i obejmuje należność główną z tytułu sprzedaży towarów, odsetki za zwłokę w zapłacie należności głównej oraz zwrot kosztów postępowania sądowego. Należność objęto odpisem aktualizującym. Po przekazaniu sprawy do egzekucji komorniczej część odpisu aktualizującego, odpowiadającego wartości przychodów zaliczonych uprzednio do przychodów należnych zaliczono do kosztów uzyskania przychodów. W czasie przedłużającego się postępowania komorniczego dłużnik wystąpił z propozycją zawarcia porozumienia ze Spółką. Na podstawie tego porozumienia dłużnik zapłaciłby kwotę należności głównej oraz zwróciłby koszty postępowania sądowego, Spółka natomiast miałaby zawiesić postępowanie egzekucyjne i zrezygnować z dochodzenia odsetek.

W związku z powyższym Spółka zwraca się z zapytaniem jakie są - dla wierzyciela - skutki umorzenia, anulowania lub jakiegokolwiek innego odstąpienia od dochodzenia odsetek za zwłokę z punktu widzenia przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, dla wierzyciela, ani umorzone wierzytelności, które uprzednio nie stanowiły przychodów należnych ani też darowizny (zawarcie porozumienia z dłużnikiem na mocy którego zostaje on zwolniony z obowiązku zapłaty odsetek oznacza w istocie wykonanie darowizny- zgodnie z art. 888 Kodeksu cywilnego, którą jest w tym przypadku zwolnienie z długu) nie stanowią kosztów uzyskania przychodów a sytuacja powyższa jest dla wierzyciela obojętna podatkowo.

Odnosząc się do przedstawionego przez Spółkę stanowiska Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:

W przedmiocie skutków podatkowych, jakie rodzi nienaliczanie lub umorzenie odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenie wypowiedziało się już Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 13 stycznia 1999 r., sygn. PB3-5912-722-604/HS/98. Wskazano w nim, iż dla odsetek określony został, inny tryb i zasady opodatkowania niż dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą o których mowa w art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 wraz z późn. zm.)- zwanej dalej ustawą o pdop. Zgodnie z zaprezentowanym tam stanowiskiem zasady opodatkowania odsetek regulują m.in. takie przepisy ustawy o pdop jak:

-

art. 12 ust. 4 pkt 2 stanowiący, iż do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów),

-

art. 16 ust. 1 pkt 11, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również pożyczek (kredytów).

Zgodnie z powyższym "odsetki od należności (...), naliczone, lecz nie otrzymane zgodnie z warunkami umowy, nie stanowią u wierzyciela przychodów. Odsetki takie są przychodami w dacie faktycznego otrzymania i odpowiednio w tej samej dacie zapłacone przez dłużnika są jego kosztami uzyskania przychodów. Oznacza to, że podjęte przez strony umowy decyzje odnośnie odsetek nie zapłaconych o ich umorzeniu, odroczeniu terminów płatności odsetek (prolongowaniu), obniżeniu oprocentowania, całkowitym lub częściowym zaniechaniu naliczania odsetek zarówno u wierzyciela, jak i dłużnika są podatkowo obojętne chyba że zachodzą okoliczności określone w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych".

Reasumując: stosownie do powołanych przepisów, przedmiotowe odsetki będą u wierzyciela obojętne podatkowo.

Jednocześnie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, iż w myśl art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego udzielana jest na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta w ich indywidualnych sprawach. Interpretacja nie obejmuje zatem kwestii, które wykraczają poza zakres spraw indywidualnych wnioskodawcy. Organ podatkowy nie może zatem udzielić interpretacji dotyczącej obowiązku podatkowego dłużnika Spółki gdyż nie jest on podmiotem wskazanym w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl