PO IV-423/8/2004 - Amortyzacja prawa do znaku towarowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Dębicy PO IV-423/8/2004 Amortyzacja prawa do znaku towarowego.

"(...) Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy, po rozpatrzeniu zapytania podatnika, informuje o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie będącej przedmiotem zapytania:

Podatnik wnosi o potwierdzenie możliwości amortyzowania wartości niematerialnej i prawnej w postaci prawa do znaku towarowego (...) wniesionego jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez spółkę cywilną oraz wskazanie daty, od kiedy ta amortyzacja może być liczona i uznana za koszt uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych. Stan faktyczny sprawy został ustalony przez organ podatkowy na podstawie dokumentów. Znak został wniesiony jako aport do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez spółkę cywilną. Fakt ten znajduje odzwierciedlenie zarówno w umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak też został potwierdzony przez sąd rejestrowy. Znak towarowy został zgłoszony przez spółkę cywilną w urzędzie patentowym. Odpowiadając na zapytanie podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy uprzejmie wyjaśnia, iż w opisanym powyżej stanie faktycznym znajdują zastosowanie przepisy artykułu 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ artykuł 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależnia możliwość amortyzowania znaku towarowego od posiadania przez podatnika prawa do jego używania, należy ustalić okoliczności, w jakich podatnik nabywa takie prawa. Stosownie do przepisów obowiązującej w przedstawionym stanie faktycznym ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. nr 5, poz. 17 ze zm.), uzyskanie prawa z rejestracji znaku towarowego następuje wskutek wydania przez urząd patentowy decyzji o rejestracji znaku towarowego oraz dokonania jego wpisu w rejestrze znaków towarowych.

Prezentując powyższe stanowisko organ podatkowy uznaje za prawidłową opinię wyrażoną przez podatnika, iż dopiero po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji znaku towarowego i objęciu go prawami ochronnymi na podstawie decyzji urzędu patentowego będzie możliwe wprowadzenie go do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych oraz rozpoczęcie od następnego miesiąca naliczania amortyzacji w koszty uzyskania przychodów - stosownie do art. 16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przy uwzględnieniu przepisów artykułów od 16c do 16m w zakresie dotyczącym wartości niematerialnych i prawnych".

Opublikowano: S.Podat. 2004/11/54