PO III/443-78/04 - Rozliczanie podatku VAT w umowach zawartych z wykonawcami przed 1.05.2004

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Dębicy PO III/443-78/04 Rozliczanie podatku VAT w umowach zawartych z wykonawcami przed 1.05.2004

Pytanie podatnika

1. Jak należy rozliczać podatek VAT w zawartych umowach z wykonawcami przed 1 maja 2004, gdzie wykonawstwo (dostawa) nastąpi sukcesywnie do końca roku?

2. Jak należy rozliczyć zakończenie robót na dzień 17 września 2004 r. w związku wykonywaniem robót remontowych dróg na podstawie zawartej umowy z dnia 29 kwietnia 2004 r., współfinansowanej ze środków unijnych - program SAPARD, wg stawki 7-procentowej, czy 22-procentowej?

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (D.U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 11 maja 2004 r. (data wpływu 13 maja 2004 r., uzupełnione w dniach: 9 czerwca, 19 lipca i 6 sierpnia 2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje:

Podatnik zwrócił się z następującymi pytaniami:

jak należy rozliczać podatek VAT w zawartych umowach z wykonawcami przed 1 maja 2004 r., gdzie wykonawstwo (dostawa) nastąpi sukcesywnie do końca roku,

jak należy rozliczyć zakończenie robót na dzień 17 września 2004 r. w związku wykonywaniem robót remontowych dróg na podstawie zawartej umowy z dnia 29 kwietnia 2004 r., współfinansowanej ze środków unijnych - program SAPARD, wg stawki 7-procentowej, czy 22-procentowej.

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku wykonywania niektórych czynności od dnia 1 maja 2004 r. zmianie uległa wysokość stawek podatku, a także zasady ich opodatkowania. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu, które wykonane zostały przez podatników po 30 kwietnia 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstawał również po tym dniu - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według obecnie obowiązujących stawek. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawką właściwą dla drogowych robót budowlanych oraz dostawy mieszanki mineralno-asfaltowej, jest stawka podstawowa - 22 %.

Istotą w sprawie jest kwestia ewentualnej oceny zmiany zawartej umowy w związku ze zmianą stawek podatku VAT i tak: jeżeli strony nie uregulowały kwestii dotyczącej zmiany umowy na wypadek podwyżki ustawowych stawek VAT, to do zmiany umowy zawartej przed 2 marca 2004 r. stosuje się ustawę z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 664, z późn. zm.), a szczególnie postanowienia art. 76 ust. 1 ww. ustawy. W stosunku do umów zawartych po 2 marca 2004 r. możliwość zmiany umowy z powodu zmiany stawki VAT powinna być rozpatrywana z punktu widzenia art. 144 ust. 1 prawa zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.). Ponadto zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050), do którego odsyła art. 2 pkt 1 prawa zamówień publicznych ceną jest wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Oznacza to, że podatek VAT jest elementem cenotwórczym i jest wliczany do ceny. Jednak przepis ten nie daje samodzielnych podstaw do żądania przez sprzedawcę ceny wyższej, powstałej w wyniku zmiany stawki podatku VAT, jeżeli zawarta umowa nie zawierała klauzuli rodzącej takie zobowiązanie.

Dodatkowo tutejszy organ informuje, że:

remonty dróg powiatowych, finansowane zarówno ze środków funduszy Unii Europejskiej SAPARD, jak i z funduszy jednostek samorządu w całości podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla danej usługi zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,

zwrot podatku VAT wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, gdy są one finansowane w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach programu SAPARD a w części z innych środków finansowych samorządu przysługuje na warunkach wymienionych w § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zm.); zgodnie z § 27a ust. 2 ww. rozporządzenia podatek wykazany na fakturze lub dokumencie celnym podlega zwrotowi w części, w jakiej przypada on na wartość netto (bez podatku) towarów lub usług objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej w rozliczeniu końcowym umowy, z tym że zwrotowi nie podlega podatek zaliczony do kosztów kwalifikowanych, objętych refundacją ze środków Unii Europejskiej.

Zgodnie z powyższym tut. organ podziela stanowisko pytającego co do wysokości stawki obowiązującej po 1 maja 2004 r. dla drogowych robót budowlanych oraz dostawy mieszanki mineralno-asfaltowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl