PO III/443-52/04 - Fakturowanie zaliczek

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Dębicy PO III/443-52/04 Fakturowanie zaliczek

Pytanie podatnika

Podatnik zwrócił się z pytaniem dotyczącym prawidłowego stosowania przepisów podatkowych odnośnie fakturowania zaliczek, otrzymywanych od klientów w przypadkach gdy klient wpłaci zaliczkę obejmującą całą cenę brutto towaru lub usługi, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności następujących przypadków:

1. klient odbiera wyrób/usługę w dniu otrzymania przez I. zaliczki; na przelewie klient zaznaczył że jest to zaliczka,

2. klient odbiera wyrób/usługę w terminie 3-5 dni od daty otrzymania przez I. zaliczki,

3. klient odbiera wyrób/usługę po upływie 8 dni od daty otrzymania zaliczki.

Odpowiedź

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (D.U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 18 maja 2004 r. (uzupełnione w dniu 21 czerwca 2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy informuje:

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, podatnik jest producentem pojazdów i nadwozi chłodniczych, prowadzi również sprzedaż wcześniej zakupionych detali i części zamiennych oraz świadczy usługi remontowe nadwozi i pojazdów. Podatnik zwrócił się z pytaniem dotyczącym prawidłowego stosowania przepisów podatkowych odnośnie fakturowania zaliczek otrzymywanych od klientów w przypadkach, gdy klient wpłaci zaliczkę obejmującą całą cenę brutto towaru lub usługi, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności następujących przypadków:

- klient odbiera wyrób/usługę w dniu otrzymania przez I. zaliczki, na przelewie klient zaznaczył, że jest to zaliczka,

- klient odbiera wyrób/usługę w terminie 3 - 5 dni od daty otrzymania przez I. zaliczki,

- klient odbiera wyrób/usługę po upływie 8 dni od daty otrzymania zaliczki.

Stosownie do przepisów zawartych w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast zgodnie z treścią ust. 3 artykułu 106 wspomnianej ustawy m.in. przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z art. 106 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) Minister Finansów, rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, ustalił m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur. W § 16 ust. 1 ww. rozporządzenia jest mowa, że fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem m.in. § 17 rozporządzenia. Tak więc zgodnie z § 17 ww. rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Ponadto, faktura stwierdzająca pobranie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, powinna zawierać co najmniej:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

- numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

- datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako FAKTURA VAT lub FAKTURA VAT-MP, kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 2 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot pobranych wcześniej części należności brutto,

- stawkę podatku,

- kwotę podatku, wyliczoną według wzoru:

KP=ZB x SP/100 + SP, gdzie

KP - oznacza kwotę podatku,

ZB - oznacza kwotę pobranej części lub całości należności brutto,

SP - oznacza stawkę podatku,

- dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy,

- datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1 i 2, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

Jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym na zasadach ogólnych.

Reasumując:

jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano całość należności,

- jeżeli faktury dokumentujące otrzymanie należności obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym na zasadach ogólnych od nabywcy.

Zatem opinia pytającego dot. braku obowiązku fakturowania zaliczki w przypadku 1 i 2 nie jest poprawna, zaś opinia podatnika dot. przypadku 3, że należy wystawić fakturę z tytułu otrzymania zaliczki najpóźniej 7 dnia od dnia otrzymania tej zaliczki oraz że nie istnieje obowiązek wystawienia odrębnej faktury z tytułu sprzedaży wyrobu lub usługi jest prawidłowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl