PO-II/423/52/MB/07 - W jakim momencie powstaje przychód podatkowy w związku z wykonaniem usług ciągłych?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 września 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku PO-II/423/52/MB/07 W jakim momencie powstaje przychód podatkowy w związku z wykonaniem usług ciągłych?

Wnioskiem z 28 czerwca 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 29 czerwca 2007 r.) Spółka z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka z o.o. świadczy między innymi usługi zlecone przez Gwaranta na rzecz jego klientów. Faktura dla Gwaranta wystawiana jest jednorazowo, na początku następnego miesiąca lub w miesiącu zawarcia umowy bądź przyjęcia zlecenia do wykonania, za cały okres objęty umową na podstawie otrzymanych zestawień miesięcznej sprzedaży Zleceniodawcy w oparciu o Umowę o Strategicznym Podwykonawstwie lub na podstawie umowy bądź zlecenia, z których wynika asortyment nabyty przez konkretnego klienta oraz okres w jakim będą świadczone usługi gwarancyjne dla danego klienta. Na tej podstawie Spółka ryczałtowo wycenia koszt usług naprawczych, będących przedmiotem świadczenia od daty nabycia sprzętu przez klienta lub od daty zlecenia do daty ustania gwarancji. Okres trwania gwarancji jest negocjowany przez klienta z Gwarantem i waha się od 2 miesięcy do kilku lat.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

W jakim momencie powstaje przychód podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wykonaniem usług ciągłych?

Zdaniem Spółki przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstaje w każdym miesiącu aż do ustania świadczenia usług serwisowych i jest to wartość ustalona za cały okres świadczenia usługi dzielona przez okres w jakim będzie ona świadczona, obliczana dla każdego klienta indywidualnie, wynikająca z zestawień lub umów.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zasadą wynikającą z treści art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) jest to, że za przychody związane z działalnością gospodarczą osiągnięte w r. podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jednakże art. 12 ust. 4 tej ustawy stanowi wyjątek od zasady ustanowionej ww. przepisie. Według jego treści do przychodu nie zalicza się pobranych wpłat należności na poczet dostaw usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka otrzymuje należności za świadczone przez nią usługi serwisowe płatne z góry na podstawie wystawionych faktur. Zatem do przychodu nie należy zaliczać pobranych wpłat na poczet usług, które będą wykonywane przez następne miesiące.Zasadne jest więc stanowisko Spółki, że wykazuje przychód w kolejnych miesiącach wykonywania usług serwisowych, w wysokości ilorazu wartości usługi za cały okres jej świadczenia i liczby miesięcy okresu w jakim będzie ona świadczona.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja została udzielona w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl