PO H/94/96 - Błąd przy aktualizacji wyceny środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 marca 1996 r. Ministerstwo Finansów PO H/94/96 Błąd przy aktualizacji wyceny środków trwałych.

Na podstawie przepisów § 9 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34, Nr 73, poz. 362 i Nr 122, poz. 490) podatnicy, z wyjątkiem postawionych w stan likwidacji oraz w stosunku do których ogłoszono upadłość, byli zobowiązani do dokonania aktualizacji wyceny środków trwałych według ich stanu na dzień 1 stycznia 1995 r. w terminie do dnia 30 września 1995 r. Termin ten jest ostatecznym terminem dokonania czynności związanych z aktualizacją wyceny środków trwałych.

Podatnicy, którzy do końca września 1995 r. nie dokonali aktualizacji wyceny środków trwałych, po tym terminie nie mogą - do czasu zarządzenia przez Ministra Finansów ewentualnej następnej aktualizacji - dokonać tych czynności i wprowadzić do swoich ksiąg rachunkowych zmian w wartości początkowej i w wysokości dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych), będących wynikiem aktualizacji wyceny środków trwałych dokonanej po tym terminie.

W stosunku do podatników, którzy nie dokonali aktualizacji wyceny środków trwałych w obowiązującym terminie, mogą mieć zastosowanie przepisy ustawy karnej skarbowej z dnia 26 października 1971 r. (Dz. U. z 1984 r. Nr 22, poz. 103 z późn. zm.).

Natomiast w przypadku dokonania aktualizacji wyceny środków trwałych do końca września 1995 r. i popełnienia błędów przy tej aktualizacji można i należy je skorygować, ujmując skutki korekty zaktualizowanej wartości początkowej tych środków i dotychczasowych odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych bądź w ewidencji środków trwałych w roku podatkowym, w którym dokonano korekty. Z uwagi na to, że ewentualna zmiana wartości początkowej środków trwałych po tej korekcie wpłynie na wysokość odpisów amortyzacyjnych uznanych za koszty uzyskania przychodów, należy dokonać stosownych korekt kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji podstawy opodatkowania i wysokości należnych zaliczek na podatek dochodowy.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/5/22