PO H/6370/96/305 - Aktualizacja wartości początkowej środków nabytych nieodpłatnie a koszty uzyskania przychodów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 1996 r. Ministerstwo Finansów PO H/6370/96/305 Aktualizacja wartości początkowej środków nabytych nieodpłatnie a koszty uzyskania przychodów.

Odpowiadając na pismo znak PD2-005-52-96 z 6 września 1996 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Przepis § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34 ze zm.) określa uprawnienia podatników do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zaktualizowanej wartości początkowej środków trwałych, wymienionych w tym przepisie. Jednocześnie w ust. 7 tego przepisu wymienione są środki trwałe, które nie podlegają amortyzacji dla celów podatkowych ze względu na nieodpłatne nabycie, z wyjątkiem nabycia przez osoby fizyczne w drodze spadku lub darowizny, przy równoczesnym zwolnieniu dochodu z tego tytułu od podatku dochodowego lub nieuznaniu go za przychód. Tak więc przytoczony przepis § 3 ust. 7 rozporządzenia nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych nieodpłatnie, zarówno od ich wartości początkowej określonej w momencie nabycia, jak i od zwiększonej wartości po dokonaniu aktualizacji ich wyceny.

Natomiast na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1993 r. Nr 106, poz. 482 z późn. zm.) nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lub też zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Zakaz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów dotyczy więc części lub całości odpisów amortyzacyjnych obliczonych od części lub całości wartości środka trwałego, zwróconej podatnikowi w momencie jego nabycia. Aktualizacja wyceny środka trwałego nie dotyczy kwoty zwróconej bądź odliczonej w momencie jego nabycia, lecz wartości początkowej środka trwałego, która stanowi podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Wobec tego odpis amortyzacyjny od wartości początkowej, w tym także od zwiększonej w wyniku aktualizacji jego wyceny w części przekraczającej kwotę zwrotu lub odliczenia, w świetle przepisu § 3 ust. 1 rozporządzenia, stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/21