PO 7-M-825-153/2077/97 - Opłata skarbowa a przeniesienie własności nieruchomości rolnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 7-M-825-153/2077/97 Opłata skarbowa a przeniesienie własności nieruchomości rolnej.

"Przepis § 63 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1994 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 136, poz. 705 z późn. zm.) zwalnia od tej opłaty przeniesienie własności nieruchomości, poza wyjątkami tam przewidzianymi, następujące w sposób wymieniony w przepisie, pod warunkiem, że nieruchomość wejdzie w skład gospodarstwa rolnego nabywcy.

Z powyższego przepisu wynika, iż warunkiem sine qua non zastosowania powyższego zwolnienia jest okoliczność, aby nabywana nieruchomość weszła w skład posiadanego już przez nabywcę gospodarstwa rolnego lub aby utworzyła u nabywcy takie gospodarstwo.

W tym stanie rzeczy Ministerstwo Finansów zgadza się z poglądem, iż w sytuacji przeniesienia własności nieruchomości rolnej (art. 461 k.c.), gdy nabywca nie posiada gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 k.c. i nabywana nieruchomość rolna nie będzie stanowić podstawy utworzenia takiego gospodarstwa, nawet w sytuacji, gdy będzie wykorzystywana rolniczo, brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z § 63 pkt 2 rozporządzenia.

Jedynie w sytuacji, gdy podatnik uprawdopodobni, że nabycie jest związane z zamiarem utworzenia gospodarstwa rolnego, to wówczas - zdaniem Ministerstwa Finansów - istniałyby przesłanki do odroczenia terminu zapłaty opłaty skarbowej, a następnie zaniechania poboru w trybie przewidzianym w ustawie o zobowiązaniach podatkowych, jeżeli nieruchomość istotnie stanowić będzie gospodarstwo rolne.

Odnośnie natomiast wątpliwości przedstawionej w pkt 2 pisma, Ministerstwo Finansów uważa, podzielając pogląd Rady, iż § 63 pkt 2 rozporządzenia nie określa tytułu posiadania gospodarstwa rolnego przez nabywcę. Tym samym należy uznać, że określone w nim zwolnienie będzie miało zastosowanie w sytuacji, gdy nabywca jest właścicielem gospodarstwa rolnego bądź jego posiadaczem zależnym, jeżeli całość posiadanych i nabytych dóbr stanowić będzie gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 553 k.c. "

Opublikowano: Rejent 1997/6/124