PO 6-N/861-177-1063/96 - Wstrzymanie wykonania decyzji z mocą prawa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 maja 1996 r. Ministerstwo Finansów PO 6-N/861-177-1063/96 Wstrzymanie wykonania decyzji z mocą prawa.

W związku ze zgłaszanymi przez izby skarbowe wątpliwościami dotyczącymi konsekwencji wstrzymania wykonania decyzji z mocy prawa w zakresie pobierania odsetek za zwłokę, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:

Przewidziane w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego wstrzymanie wykonania decyzji administracyjnej z mocy prawa jest instytucją prawną służącą ochronie praw i interesów podatnika, zaś w stosunku do organów administracyjnych spełnia rolę dyscyplinującą, mobilizując je do załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki, z zachowaniem określonych przepisami prawa terminów. W postępowaniu podatkowym instytucja ta ma zastosowanie zarówno w postępowaniu odwoławczym, jak również na etapie wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Zgodnie z dyspozycją art. 173 § 2 k.p.a., w przypadku niezałatwienia przez organ odwoławczy odwołania od decyzji organu podatkowego w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania, które zgodnie z przepisami art. 171 powinno zostać przekazane przez organ podatkowy właściwemu organowi odwoławczemu wraz z aktami sprawy w terminie jednego miesiąca od dnia jego wpływu, wykonanie decyzji podlega wstrzymaniu z mocy prawa w granicach żądania będącego przedmiotem odwołania.

Natomiast przepis art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym (Dz. U. Nr 74, poz. 368) stanowi, iż wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności następuje z mocy prawa, jeżeli organ, który wydał akt bądź dokonał czynności, nie przedstawił sądowi odpowiedzi na skargę wraz z aktami sprawy w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpisu skargi (poprzednio kwestia ta była uregulowana w art. 200 § 6 k.p.a.).

Wstrzymanie następuje niezależnie od przyczyn niezałatwienia sprawy, a więc także wtedy, gdy zwłoka w załatwieniu sprawy spowodowana jest okolicznościami niezależnymi od organu.

Celem tych unormowań jest uchronienie strony od negatywnych konsekwencji wynikających z opieszałości organów administracyjnych.

Zgodnie z przepisami § 11 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 stycznia 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 7, poz. 33) wstrzymanie wykonania decyzji skutkuje nienaliczaniem odsetek za zwłokę od kwoty i za okres objęty wstrzymaniem, niezależnie od ostatecznego rozstrzygnięcia organu odwoławczego bądź sądu w przedmiocie dokonanego wymiaru zobowiązania. Za dzień wstrzymania wykonania decyzji uważa się dzień doręczenia decyzji organu odwoławczego lub dzień ogłoszenia wyroku przez sąd.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1997/1/4