PO 6/K-860-059/94 - Zlikwidowanie spółdzielni a kontrola skarbowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 1994 r. Ministerstwo Finansów PO 6/K-860-059/94 Zlikwidowanie spółdzielni a kontrola skarbowa.

W związku z pismem IS.II.K/470/93 z 13 grudnia 1993 r. w sprawie dokonywania kontroli podatkowych w zlikwidowanych spółdzielniach Ministerstwo Finansów informuje, że zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1992 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 100, poz. 442 z późn. zm.), kontroli skarbowej podlegają m.in. zobowiązani do świadczeń pieniężnych na rzecz Skarbu Państwa lub państwowych funduszy celowych. W świetle powyższego brak jest podstaw do przeprowadzania kontroli skarbowej w jednostce, która jako nieistniejąca, nie jest zobowiązana do tych świadczeń i która nie ma prawnego sukcesora swoich zobowiązań publicznoprawnych w rozumieniu przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych.

W przypadku zlikwidowanej spółdzielni, której byt prawny został zakończony z chwilą wykreślenia z rejestru, występują również przeszkody proceduralne, powodujące nieskuteczność wyniku kontroli, a mianowicie brak adresata, do którego wynik ten mógłby być skierowany. Wynik kontroli nie może być bowiem skierowany ani do zlikwidowanej spółdzielni, ani do likwidatora, który po wykreśleniu spółdzielni z rejestru traci prawo do występowania w imieniu spółdzielni.

Wobec powyższego zachodziłaby konieczność stwierdzenia nieważności wyniku kontroli, zgodnie z art. 30 ustawy o kontroli skarbowej, przy czym organem uprawnionym do takiego stwierdzenia jest organ wyższego stopnia dla urzędu kontroli skarbowej, który sporządził kwestionowany wynik kontroli.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1995/4/16