PO 6-860-P-0446/93 - Zwrot różnicy podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PO 6-860-P-0446/93 Zwrot różnicy podatku.

W związku z napływającymi pytaniami w sprawie trybu postępowania w przypadkach, gdy podatnikowi przysługuje zwrot różnicy wynikającej z naliczonego podatku od towarów i usług przy równoczesnym zaleganiu tego podatnika w innych zobowiązaniach Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 21 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego - urząd skarbowy - z zastrzeżeniem ust. 4 - jest zobowiązany do zwrotu różnicy na rachunek bankowy podatnika w terminie określonym w ust. 6. Niewątpliwie więc jest to bezsporna i wymagalna należność przypadająca od Skarbu Państwa na rzecz dłużnika.

Jeżeli zatem podatnik, któremu należność ta przypada zalega równocześnie z zapłatą innych zobowiązań podatkowych, urząd skarbowy zobowiązany jest zastosować szczególną formę zapłaty jaką jest potrącenie wzajemne wynikające z art. 28 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. (Dz. U. Nr 27, poz. 111 z późn. zm.).

Natomiast dokonanie zajęcia rachunku bankowego - po przekazaniu nadwyżki podatku VAT do banku - może nastąpić, gdy zastosowanie kompensaty nie jest możliwe.

Dotyczy to sytuacji, w której od podatnika dochodzone są w trybie egzekucyjnym zaległości innych aniżeli Skarb Państwa wierzycieli.

Opublikowano: S.Podat. 1997/7/31