PO 5/1-7400/01603/95 - Podatek z tytułu oprocentowania udziałów członkowskich w spółdzielniach.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lipca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 5/1-7400/01603/95 Podatek z tytułu oprocentowania udziałów członkowskich w spółdzielniach.

W odpowiedzi na pismo z 13 lipca 1995 r. l.dz. NF 1/188/95 Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, iż zgodnie z art. 20 § 2 Prawa spółdzielczego (Dz. U. z 1995 r. Nr 54, poz. 288) - statut spółdzielni może przewidywać wnoszenie przez członków wkładów na własność spółdzielni lub do korzystania z nich przez spółdzielnię na podstawie innego stosunku prawnego (np. użytkowania, najmu, dzierżawy). W tym wypadku statut powinien określać charakter i zakres przysługującego spółdzielni prawa do wkładów, wysokość wkładów oraz ich rodzaj, jeżeli są to wkłady niepieniężne, terminy ich wnoszenia, zasady wyceny i zwrotu w przypadku likwidacji spółdzielni, wystąpienia członka lub ustania członkostwa z innych przyczyn, a także w innych wypadkach przewidzianych w statucie.

Wkłady członkowskie należy odróżnić od udziałów wnoszonych przez członków spółdzielni.

Stosownie do uregulowań Prawa spółdzielczego:

– wnoszenie wkładów jest uzależnione od postanowień statutu, podczas gdy wnoszenie udziałów jest obowiązkowe,

– członkowie nie uczestniczą w pokrywaniu strat spółdzielni wniesionymi wkładami (w przeciwieństwie do obowiązku pokrywania strat udziałami),

– oprocentowanie wkładów pieniężnych stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni (art. 82 Prawa spółdzielczego), podczas gdy oprocentowanie udziałów członkowskich jest dokonywane z podziału nadwyżki bilansowej spółdzielni (art. 77 § 4 Prawa spółdzielczego).

Wobec powyższych różnic - spółdzielnie tworzą fundusz wkładów odrębny od funduszu udziałowego, a ewidencję wartości wkładów wniesionych przez poszczególnych członków powinien zapewnić rejestr członków.

Pismo okólne Ministerstwa Finansów z 9 czerwca 1995 r. znak PO 5/1-01312/95 dotyczy zasad ustalania i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od kwot oprocentowania wkładów członkowskich w spółdzielniach.

Natomiast oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej spółdzielni jest przychodem z tytułu udziału w zysku osoby prawnej (jaką jest spółdzielnia) w związku z ulokowanymi w tej spółdzielni udziałami poszczególnych członków. Dlatego też oprocentowanie udziałów członków spółdzielni jest klasyfikowane do przychodów z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - wypłacone kwoty oprocentowania udziałów są opodatkowane w formie 20% ryczałtu bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodu i nie podlegają kumulowaniu z innymi dochodami w rocznym rozliczeniu podatku.

Spółdzielnie (w tym także spółdzielnie inwalidów będące zakładami pracy chronionej) winny przekazywać do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby spółdzielni w terminie do dnia 7 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zryczałtowany podatek kwoty zryczałtowanego podatku pobranego od wypłaconego członkom spółdzielni oprocentowania udziałów oraz zbiorczą deklarację według wzoru PIT-8A.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1996/2/10