PO/436/3/2007 - Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 czerwca 2007 r. Urząd Skarbowy w Łukowie PO/436/3/2007 Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży.

Stosownie do postanowień art. 14a § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.

W złożonym dnia 2 maja 2007 r. (uzupełnionym dnia 5 czerwca 2007 r.) wniosku Pani X pyta: czy umowa cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży i o wybudowanie lokalu mieszkalnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Stan faktyczny:

W dniu 8 listopada 2005 r. Pan Z zawarł z J.W. Construction Holding S.A. - deweloperem, przedwstępną umowę sprzedaży Nr: Budynek R II 2-00422/3534, w której deweloper zobowiązał się do wybudowania lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na rzecz Pana Z.

Następnie Pan Z zawarł z Panią X przedwstępną umowę cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 8 listopada 2005 r., w której zobowiązał się do dokonania cesji praw i obowiązków wynikających z umowy sprzedaży Nr: Budynek R II 2-00422/3534 na rzecz cesjonariusza do dnia 20 kwietnia 2007 r.

W dniu 3 kwietnia 2007 r. Pan Z wraz z deweloperem oraz Panią X zawarł trójstronną umowę cesji praw i obowiązków z przedwstępnej umowy sprzedaży z dnia 8 listopada 2005 r. w zamian za co otrzymał od Pani X kwotę 156 415,50zł tytułem odstępnego.

Stanowisko podatnika:

Umowa cesji praw i obowiązków nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie po dokonaniu analizy złożonego wniosku wyjaśnia.

Umowa cesji praw i obowiązków stanowi swoistą konstrukcję prawną przewidzianą w ogólnych zasadach zobowiązań, która prowadzi do zmiany osoby wierzyciela. Istota tej umowy wynika z art. 509 Kodeksu cywilnego, który stanowi: "wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią /przelew/, chyba że przeciwstawiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania".

Umowa cesji praw należy do czynności prawnych rozporządzających o skutkach zbliżonych do umów przenoszących własność. Z uwagi na to, iż ustawodawca nie nadał cesji praw formy samoistnej umowy należy się posiłkować treścią art. 510 § 1 Kodeksu cywilnego, z którego wynika, że czynnością prawną stanowiącą podstawę cesji może być umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia wierzytelności.

W związku z powyższym od charakteru umowy /ekwiwalentny - sprzedaż, zamiana bądź nieekwiwalentny- darowizna/ będzie zależeć, czy dana umowa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Analiza opisanego przez wnioskodawczynię stanu faktycznego nasuwa wniosek, że zawarta umowa cesji praw i obowiązków ma charakter ekwiwalentny /kwota odstępnego/, więc przyjęła formę umowy sprzedaży praw majątkowych.

Zgodnie z dyspozycją art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi temu podlegają:

1.

następujące czynności cywilnoprawne:

a)

umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b)

umowy pożyczki,

c)

/uchylona/,

d)

umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e)

umowy dożywocia,

f)

umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności- w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g)

/uchylona/,

h)

ustanowienie hipoteki,

i)

ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

j)

umowy depozytu nieprawidłowego,

k)

umowy spółki,

2.

zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3.

orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3.

Umowa sprzedaży praw majątkowych, jako wymieniona w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Reasumując, tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska wnioskodawcy dotyczącego niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych opisanej we wniosku umowy cesji praw i obowiązków.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę we wniosku jak i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Pouczenie:

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 i art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl