PO-415-30/04 - Czy zwolnieniu z opodatkowania części dochodów pracowników przebywających czasowo w Niemczech, których wynagrodzenie jest tam opodatkowane, oraz czy podlegają opodatkowaniu diety wypłacane pracownikom oddelegowanym w ramach podróży służbowej do pracy w Niemczech?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 września 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie PO-415-30/04 Czy zwolnieniu z opodatkowania części dochodów pracowników przebywających czasowo w Niemczech, których wynagrodzenie jest tam opodatkowane, oraz czy podlegają opodatkowaniu diety wypłacane pracownikom oddelegowanym w ramach podróży służbowej do pracy w Niemczech?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z otrzymanym w dniu 13 sierpnia 2004 r. pismem znak BM/47/VIII/04 (uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2004 r.) uprzejmie informuje:

Z przedstawionego przez Spółkę w piśmie stanu faktycznego wynika, iż występują u Państwa dwie konkretne sytuacje dotyczące pracowników uzyskujących dochody z tytułu wykonywania pracy w Niemczech:

1.

pracownik przebywa czasowo za granicą i otrzymuje tam wynagrodzenie od którego podatek jest odprowadzany w Niemczech,

2.

pracownik posiada umowę o pracę zawartą w kraju i podatek z wynagrodzenia uzyskanego z tego tytułu jest odprowadzany w kraju oraz dodatkowo jest on oddelegowany w ramach delegacji służbowej do pracy w Niemczech.

W pierwszym z przedstawionych przypadków do dochodów osiągniętych poza granicami kraju ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 21 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z tym artykułem, w brzmieniu obecnie obowiązującym, wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Zwolnienie to dotyczy pracowników przebywających czasowo za granicą i wykonujących pracę bez skierowania w ramach delegacji służbowej, otrzymujących wynagrodzenie w miejscu wykonywania pracy.

Od wynagrodzeń uzyskanych przez pracowników Spółki, opodatkowanych zgodnie z postanowieniami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w Niemczech, podatek w kraju jest nie pobierany. Jednak w razie osiągania przez pracownika innych dochodów podlegających opodatkowaniu, zgodnie z art. 27 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody osiągnięte poza terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i zwolnione od podatku zgodnie z postanowieniami umowy międzynarodowej wykazywane są przez podatnika w zeznaniu rocznym, w celu wyliczenia tzw. stopy procentowej, którą stosuje się do wyliczenia podatku od dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Część tych dochodów osiągniętych za granicą, obecnie w wysokości ograniczonej tj. trzydziestokrotności diet za każdy dzień pracy zgodnie z powołanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 20 korzysta ze zwolnienia i nie stanowi podstawy wyliczenia stopy procentowej. Zwolnienie to powinno być uwzględnione przez płatnika w informacji rocznej.

W sytuacji pracowników oddelegowanych do pracy poza granicami kraju w ramach podróży służbowej, którzy otrzymują diety oprócz wynagrodzenia uzyskiwanego i opodatkowanego w kraju, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do dochodów z tytułu tych diet ma zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym artykułem wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Podróż służbowa nie może być jednak utożsamiana z czasowym przebywaniem za granicą w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 20 ww. ustawy, w związku z czym tylko dochody z tytułu diet pracownika wykonującego pracę za granicą w ramach podróży służbowej mogą korzystać ze zwolnienia.

Podatnik zatem z tytułu wykonywania pracy za granicą może skorzystać tylko z jednego z wyżej opisanych zwolnień. O tym, które zwolnienie będzie miało zastosowanie, decyduje miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę.

Niniejszej odpowiedzi udzielono uwzględniając stan faktyczny przedstawiony w piśmie według obowiązującego w tym zakresie stanu prawnego na dzień udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl