PO 415/14/04 - Udział procentowy w przychodach

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 czerwca 2004 r. Urząd Skarbowy w Biłgoraju PO 415/14/04 Udział procentowy w przychodach

Pytanie podatnika

W piśmie z dnia 10 maja 2004 r. podatnicy zwrócili się z zapytaniem, czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez oboje małżonków (w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej) mogą ustalić dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych udział procentowy w przychodach inny aniżeli po 50%. Podatnicy wyrazili pogląd, iż taka możliwość istnieje, nie podając uzasadnienia swojego stanowiska. Dodatkowo na podstawie dokumentów znajdujących się w dyspozycji organu podatkowego ustalono, iż dochody z w/w działalności podatników opodatkowane są na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej z art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz, że podatnicy nie zawierali w związku z prowadzoną wspólnie w/w działalnością gospodarczą umowy spółki.

Stosownie do treści art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju uprzejmie informuje.

Jak wynika z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zdaniem organu podatkowego w/w działalność gospodarcza podatników jest wspólnym przedsięwzięciem w rozumieniu cytowanego przepisu. Z analizy przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) wynika, iż w przypadku wspólnego przedsięwzięcia małżonków, udziały małżonków w przychodzie w rozumieniu cytowanego przepisu art. 8 ust. 1, wynoszą po 50% - art. 23 (zasada równych praw i obowiązków małżonków), art. 32 i n. (dot. dorobku), czy art. 43 § 1 (zasada równych udziałów małżonków w majątku wspólnym). Zasada ta jest bezwzględna dla przychodów uzyskiwanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie przedsiębiorstwa obojga małżonków (bez zawierania umowy spółki) na gruncie powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyjątek dotyczy jedynie opodatkowania przychodów z najmu - art. 8 ust. 3 tej ustawy).

W związku z tym, w obowiązującym stanie prawnym brak jest możliwości przyjęcia u każdego z małżonków dla potrzeb opodatkowania przychodów innych udziałów aniżeli 50%. Stanowisko podatników jest zatem błędne.

Odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w 2004 r.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl