PO 4/RN-722-731/93 - Przychód należny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 1993 r. Ministerstwo Finansów PO 4/RN-722-731/93 Przychód należny.

Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ... (Dz. U. Nr 21, poz. 86 z późn. zm.) za przychody związane m.in. z działalnością gospodarczą, poza przypadkami wymienionymi w art. 12 ust. 1 tej ustawy, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

A zatem ustawodawca posłużył się w tym przepisie terminem ogólnym nie precyzując jednoznacznie z jaką datą przychód uzyskany przez podatnika staje się przychodem należnym w rozumieniu przepisów tej ustawy.

Z punktu widzenia ustalenia momentu, z którym przychód staje się przychodem należnym, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 12 ust. 3 ustawy, bez znaczenia jest fakt prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na eksporcie towarów czy też wykonywanej w kraju. Ustalenie daty uzyskania przychodu jest natomiast związane z wystąpieniem określonych stanów faktycznych, z którymi ustawa łączy moment powstania przychodu.

Momentami takimi mogą być:

a) data wystawienia faktury z równoczesnym wydaniem towaru odbiorcy z magazynu,

b) wcześniejsze wystawienie faktury od daty wydania z magazynu towarów odbiorcy,

c) późniejsze wystawienie faktury niż data wydania towarów z magazynu odbiorcy.

Biorąc powyższe pod uwagę datą uzyskania przychodu będzie zawsze data wystawienia faktury o ile wydanie towaru nastąpi po dacie jej wystawienia, zaś w pozostałych przypadkach w dacie wydania towaru z magazynu podatnika.

Analogicznie jak w przypadku określania daty, z którą przychód spółki staje się przychodem należnym, powinny być przeliczane przychody podatnika uzyskane w walutach obcych, o których mowa w art. 12 ust. 2 i 3 ustawy powołanej na wstępie.

Opublikowano: S.Podat. 1996/2/19