PO 4/P-802-5120/524/97 - Otrzymane przedpłaty.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 lipca 1997 r. Ministerstwo Finansów PO 4/P-802-5120/524/97 Otrzymane przedpłaty.

Odpowiadając na pismo (...), w którym przedstawione zostały wątpliwości firmy (...) dotyczące kwalifikowania przedpłaty na poczet opłat leasingowych - Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że z literalnego brzmienia treści zawartej w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika jednoznacznie, iż chodzi o przedpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych; opłata leasingowa (rata czynszu) sama w sobie nie jest usługą, bowiem przedmiotem takiej umowy są określone rzeczy bądź prawa majątkowe.

Istota leasingu operacyjnego polega na tym, że "biorca" nie jest właścicielem przedmiotu tej umowy, a więc opłaty przez niego uiszczone mają charakter raty czynszu analogicznie do opłat stosowanych w przypadku umów najmu lub dzierżawy. A więc w sytuacji płatności czynszu "z góry" za cały okres trwania umowy najmu, płatności czynszu po upływie połowy okresu trwania umowy (czy też w każdym innym momencie) - po stronie wynajmującego przychód wystąpi w momencie faktycznego otrzymania pieniędzy (art. 12 ust. 1 ustawy).

Odmienna interpretacja ww. przepisów w przypadku umów szczególnych oznaczałaby dla leasingodawcy odroczenie w czasie należnego podatku dochodowego od otrzymanych kwot pieniędzy; dla zastosowania w praktyce takich rozwiązań brak jest podstaw prawnych.

Opublikowano: S.Podat. 1998/4/19