PO 4-OD-722-1316/94 - Dodatkowa obniżka podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 25 marca 1995 r. Ministerstwo Finansów PO 4-OD-722-1316/94 Dodatkowa obniżka podatku.

Prawo do dodatkowej obniżki podatku dochodowego, o którym mowa w § 6a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 stycznia 1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych ... (Dz. U. Nr 18, poz. 62 i Nr 68, poz. 295) przysługuje podatnikom, spełniającym warunki do odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Prawo do dodatkowej obniżki podatku przysługuje niezależnie od tego czy w następnym roku podatkowym podatnik ponosi kolejne wydatki inwestycyjne.

Nie występuje zatem w tym przypadku zbieg uprawnień do odliczeń albo obniżek, o którym mowa w § 6 powołanego rozporządzenia z 25 stycznia 1994 r.

Należy jednak podkreślić, że dodatkowe odliczenie nie może przekroczyć 25% dochodu do opodatkowania za rok, w którym premia jest stosowana; w przypadku zatem ponoszenia wydatków inwestycyjnych w kolejnych latach podatnikowi przysługuje równocześnie zarówno prawo do odliczeń poniesionych wydatków inwestycyjnych jak i prawo do dodatkowej obniżki podatku dochodowego, z tym że łączna kwota odliczeń i obniżek nie może przekroczyć odrębnie 25% dochodu do opodatkowania w danym roku z tytułu odliczeń wydatków inwestycyjnych w tym roku i do 25% tego dochodu z tytułu obniżki podatku dochodowego, związanej z odliczeniami dochodu do opodatkowania w roku ubiegłym.

Jeżeli podatnik utracił prawo do ulg inwestycyjnych bądź premii podatkowej, jest zobowiązany do korekty rozliczeń z tytułu podatku dochodowego poprzez zwiększenie podstawy opodatkowania o kwotę dokonanych odliczeń w związku z wydatkami inwestycyjnymi i dodatkową obniżką, albo zmniejszenia o tę kwotę straty podatkowej.

Obowiązek korekty dochodu lub straty powstaje w następnym miesiącu po miesiącu, w którym nastąpiła utrata prawa do ulg.

Opublikowano: S.Podat. 1996/5/57